Przy użyciu jakiego sprzętu, stomatolodzy leczą nasze zęby?

Sprzęt, którego dentyści używają do leczenia zębów, jest głównym czynnikiem wpływającym na jakość opieki stomatologicznej. Oto kilka popularnych narzędzi i instrumentów, których używają dentyści:

Narzędzia ręczne

Dentyści tacy jak robertdudziak.pl używają narzędzi ręcznych do czyszczenia, badania i przygotowania zębów do leczenia. Należą do nich metalowe frezy, dłuta, kirety (małe metalowe instrumenty z zakrzywionymi końcówkami), wiertła (frezowane rowki na końcu metalowego trzonka) i urządzenia ultradźwiękowe (fala dźwiękowa o wysokiej częstotliwości używana do usuwania kamienia z zębów).

Instrumenty chirurgiczne

Instrumenty chirurgiczne są używane przez dentystów do wykonywania takich zabiegów jak ekstrakcja zęba, leczenie kanałowe i rekonstrukcja tkanki dziąsła. Do popularnych narzędzi chirurgicznych należą kleszcze dentystyczne (para małych szczypiec służących do przytrzymywania przedmiotów lub tkanek), skalery (narzędzie do usuwania osadów z zębów), kirety, pilniki i tarniki (pilnik z zaostrzonymi rowkami po jednej stronie).

Stomatologiczny sprzęt rentgenowski

Rentgenowskie zdjęcia stomatologiczne są wykonywane za pomocą aparatu rentgenowskiego, który wytwarza obrazy zwane radiogramami. Obrazy te pomagają dentystom w diagnozowaniu problemów z zębami i dziąsłami. Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne zaleca wykonanie co najmniej jednego zdjęcia radiologicznego przed wykonaniem jakiegokolwiek zabiegu stomatologicznego, aby lekarz mógł określić, czy jest on skuteczny.

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 − trzynaście =