Tokarka – z jakich części się składa?

Tokarka to obrabiarka stosowana w obróbce metali, drewna i innych rodzajów materiałów. Tokarki są używane do kształtowania przedmiotu obrabianego za pomocą obrotowych narzędzi skrawających, które ocierają się o przedmiot, aby wykonać różne operacje, takie jak kształtowanie, wytaczanie, radełkowanie i cięcie gwintów.

Tokarki mogą być stosowane w obróbce drewna do toczenia ornamentów, misek i wrzecion. W obróbce metalu tokarka może być używana do cięcia płaskich przedmiotów, takich jak klucze, ale może być również używana do tworzenia obiektów 3D z okrągłego materiału. Tokarka jest czasami nazywana „frezarką wrzecionową”, ponieważ może wykonywać obie prace. Główne części tokarki obejmują:

Wrzeciennik 

Wrzeciennik jest miejscem, gdzie obrabiane przedmioty są mocowane i obracane przez wrzeciono. Znajdują się w nim również różne łożyska, które wspomagają ten obrót.

Wrzeciono 

Wrzeciono wystaje z wrzeciennika i obsługuje narzędzia (takie jak narzędzia tnące, wiertła i rozwiertaki), które wykonują operacje obróbki na obrabianym przedmiocie. Wrzeciono zawiera łożyska na obu końcach, które podtrzymują jego obrót i pozwalają na pionowy ruch wzdłuż osi.

Łoże 

Łoże znajduje się poniżej wrzeciennika i zapewnia wsparcie dla długich lub ciężkich przedmiotów, które są utrzymywane w miejscu przez chwytaki lub zaciski. Znajdują się w nim również inne elementy, takie jak silnik(i), pasy napędowe i koła pasowe, które przekazują moc z silników do innych elementów w celu ich prawidłowego działania.

Jeśli masz problem ze swoim sprzętem, to naprawa tokarek Wrocław, jest miastem, w którym to osiągniesz.

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście + 8 =