Tokarka – z jakich części się składa?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Tokarka to obrabiarka stosowana w obróbce metali, drewna i innych rodzajów materiałów. Tokarki są używane do kształtowania przedmiotu obrabianego za pomocą obrotowych narzędzi skrawających, które ocierają się o przedmiot, aby wykonać różne operacje, takie jak kształtowanie, wytaczanie, radełkowanie i cięcie gwintów.

Tokarki mogą być stosowane w obróbce drewna do toczenia ornamentów, misek i wrzecion. W obróbce metalu tokarka może być używana do cięcia płaskich przedmiotów, takich jak klucze, ale może być również używana do tworzenia obiektów 3D z okrągłego materiału. Tokarka jest czasami nazywana „frezarką wrzecionową”, ponieważ może wykonywać obie prace. Główne części tokarki obejmują:

Wrzeciennik 

Wrzeciennik jest miejscem, gdzie obrabiane przedmioty są mocowane i obracane przez wrzeciono. Znajdują się w nim również różne łożyska, które wspomagają ten obrót.

Wrzeciono 

Wrzeciono wystaje z wrzeciennika i obsługuje narzędzia (takie jak narzędzia tnące, wiertła i rozwiertaki), które wykonują operacje obróbki na obrabianym przedmiocie. Wrzeciono zawiera łożyska na obu końcach, które podtrzymują jego obrót i pozwalają na pionowy ruch wzdłuż osi.

Łoże 

Łoże znajduje się poniżej wrzeciennika i zapewnia wsparcie dla długich lub ciężkich przedmiotów, które są utrzymywane w miejscu przez chwytaki lub zaciski. Znajdują się w nim również inne elementy, takie jak silnik(i), pasy napędowe i koła pasowe, które przekazują moc z silników do innych elementów w celu ich prawidłowego działania.

Jeśli masz problem ze swoim sprzętem, to naprawa tokarek Wrocław, jest miastem, w którym to osiągniesz.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Przy użyciu jakich mebli, można stworzyć wnętrze biura naszej firmy?
Przy użyciu jakich mebli, można stworzyć wnętrze biura naszej firmy?
Istnieje wiele sposobów na zaprojektowanie środowiska pracy. Każda przestrzeń jest unikalna i musi być zaprojektowana pod kątem konkretnych potrzeb osób, […]
Zalety drzwi lustrzanych?
Zalety drzwi lustrzanych?
Kawalerkę, kilkupokojowe mieszkanie, a nawet wielki dom łatwo zagracić i zabałaganić wstawiając tam dużo mebli i przeróżnych drobiazgów. Większość z […]
Czy dodatki do stylizacji mają znaczenie?
Czy dodatki do stylizacji mają znaczenie?
Bez względu na to czy ma być to strój codzienny, służbowy czy elegancki – dla całokształtu ważny jest każdy detal. […]