Jeśli zaczynamy przygodę ze stolarstwem, powinniśmy się zaopatrzyć w odpowiednie narzędzia do obróbki drewna – zarówno ręczne (np. dłuta), jak i elektryczne (m.in. wiertarko-wkrętarki, pilarki itp.). Dzielą się one na dwie grupy, a mianowicie jedne są wykorzystywane głównie do cięcia, drugie zaś do prac wykończeniowych. Dzięki nim można z wielką precyzją kształtować materiał, co daje rezultat w postaci wspaniałego wyrobu końcowego.
Jak już zostało wspomniane we wstępie, wśród narzędzi do obróbki drewna wyróżniamy wersje ręczne i elektryczne. W pierwszej kategorii mieszczą się m.in. różnorodne piły do cięcia (płatnice, grzbietnice, kabłąkowe oraz otwornice), strugi służące do wyrównywania płaszczyzn, zaokrąglania krawędzi poszczególnych elementów i robienia wpustów, dłuta wykorzystywane do modelowania i rzeźbienia, pilniki z ostrymi ząbkami stosowane do ścierania wierzchniej warstwy materiału, a także papier ścierny do końcowej obróbki.
Z kolei narzędzia elektryczne, których ogromną zaletą jest możliwość dostosowania końcówek czy tarcz, obejmują:
– piły ukosowe – do uzyskiwania prostych, pozbawionych jakichkolwiek nierówności wykończeń
– wyrzynarki – służące do precyzyjnej obróbki, polegającej na cięciu w linii prostej albo po łuku, wycinaniu otworów czy tworzeniu fantazyjnych kształtów i krzywizn; te o różnym zastosowaniu są dostępne na https://fibercenter.pl/31-wyrzynarki
– pilarki tarczowe – w znacznym stopniu ułatwiające wzdłużne oraz skośne przecinanie wszelkich płyt czy desek
– frezarki – stosowane do wyrównywania powierzchni, wykonywania rowków, a także żłobień
– szlifierki – za ich pomocą można ciąć, czyścić i polerować dowolny typ drewna