Części używane w budowie konstrukcji stalowych

Współcześnie w branży budowlanej dominują niezwykle wytrzymałe i stosunkowo lekkie konstrukcje stalowe. Zaliczamy do nich m.in. hale magazynowe i produkcyjne, wiaty garażowe, baraki handlowe, obiekty rolnicze (np. stajnie, obory), mosty wiszące, maszty, a także różnorodne instalacje przemysłowe. Do ich budowy wykorzystuje się liczne części oraz elementy złączne. Niezbędne są np. pręty gwintowane M30, które można bez problemu zamówić w specjalistycznym sklepie online na https://www.kristal.net.pl/produkty/pret-gwintowany-m30/540

Solidne śruby i podkładki to gwarancja trwałości

Podstawowymi częściami używanymi w budowie obiektów stalowych są słupy, profile dwuteowe i rygle ścienne, które zapewniają im wysoki poziom sztywności oraz stabilności. Oprócz tego w procesie wznoszenia tego rodzaju budowli konieczne jest zastosowanie płatwi, odpowiedzialnych za przenoszenie znacznych obciążeń z płyt dachowych i przekazywanie ich na układy nośne o poprzecznym przekroju. Obudowy są natomiast najczęściej tworzone z blach trapezowych oraz gotowych płyt warstwowych z odpowiednim wypełnieniem termicznym (wełna mineralna, pianka poliuretanowa itp.). Wymienione elementy skutecznie izolują obiekt przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i czynnikami zewnętrznymi w postaci hałasu czy pyłu.

Odrębną kategorię niezbędnych części stanowią akcesoria złączne – śruby, nakrętki oraz podkładki. Stosowane są wyłącznie modele wykonane ze stali nierdzewnej i ocynkowanej, ponieważ charakteryzują ponadprzeciętną wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne i korozję. Duże znaczenie mają w szczególności podkładki – pozwalają bowiem na równomierne rozłożenie nacisku na dane podłoże. Wyróżniamy takie rodzaje podkładek jak m.in. okrągłe, kwadratowe, sprężyste, uszczelniające, do prętów i klinowe.

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × dwa =