Na czym musi znać się elektryk

Każdy nawet początkujący elektryk musi znać podstawowe zasady i normy obowiązujące w instalacjach elektrycznych oraz wiedzieć, gdzie i w jaki sposób zastosować konkretne materiały elektroinstalacyjne.

Oświetlenie

Elektryk musi się znać na podłączeniu opraw oświetleniowych. Musi wiedzieć w jak zainstalować i prawidłowo podłączyć zarówno oprawy zewnętrze sodowe, jak i świetlówkowe lampy rastrowe czy nowoczesne oświetlenie LED-owe. Powinien posiadać wiedzę dotyczącą tego, do jakiego napięcia jest przystosowane dane źródło światła. Jeśli na przykład na żarówkę 12 V poda napięcie 230 V, to nie tylko spowoduje zwarcie w instalacji, ale również zniszczy żarówkę.

Gniazdka elektryczne

Elektryk musi wiedzieć, jak prawidłowo podłączyć gniazdko elektryczne. Obowiązkowa jest wiedza, że przewód żółto-zielony oznacza uziemienie i trzeba je podłączyć do bolca w gniazdku, a jeśli takiego przewodu nie ma w instalacji, to trzeba bolec zmostkować z przewodem neutralnym (zerowym). Przewód neutralny powinien być niebieski, a fazowy – czarny lub brązowy.

Przewody

Osoba zajmującą się elektryką powinna orientować się, jak przewód dobrać do podłączenia takich a nie innych urządzeń lub odbiorników. Nie chodzi tylko o ilość żył, ale także o ich przekrój. Elektryk musi też znać i umieć zastosować odpowiednie metody połączenia przewodów. Na przykład przewody wielodrutowe (linki) powinny mieć odpowiednio zabezpieczone odizolowane końcówki – poprzez pobielenie cyną lub założenie końcówki kablowej. Elektryk zna też techniki poprowadzenia przewodów po ścianie lub konstrukcji, wykorzystując takie materiały elektroinstalacyjne jak listwy lub rury kablowe.

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

11 + 4 =