Katalizator – do czego służy i czy powoduje problemy?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Nacisk na ekologiczność obecnie produkowanych aut jest ogromny. Dlatego też stosuje się w nich różne rozwiązania, które mają za zadanie sprawić, by spaliny były jak najczystsze. Jednym z takich rozwiązań jest montaż katalizatora w układzie wydechowym, w który musi być dziś wyposażone każde auto zjeżdżające z taśmy montażowej. Poniżej przedstawimy sposób w jaki katalizator funkcjonuje, dowiemy się także jakie mogą być z nim problemy. Powiemy także kilka słów o filtrach DPF, które są dziś równie powszechnie stosowane.

Katalizator – sposób działania

Na początku odpowiemy na pytanie w jaki sposób katalizator w ogóle funkcjonuje. Otóż zawiera on w sobie siateczkę wykonaną z różnego rodzaju metali szlachetnych, która w kontakcie ze spalinami rozgrzewa się do ogromnej temperatury. Ułatwia to dopalenie resztek paliwa oraz oleju skonsumowanych przez silnik w trakcie pracy. W ten sposób z rury wydechowej wydostają się o wiele czystsze spaliny, niż te które zostały wyemitowane bezpośrednio przez silnik.

Problemy z katalizatorem

Jeżeli na desce rozdzielczej naszego samochodu zapala się kontrolka „check engine”, może to oznaczać problem ze sprawnością katalizatora. Urządzenia te w starszych autach nie działają już wystarczająco dobrze, co powoduje że spaliny nie są prawidłowo oczyszczane. Dodatkowym problemem w nowych autach mogą być dodatkowe katalizatory DPF, zwane też filtrami, których zadaniem jest zatrzymywanie cząsteczek sadzy. Po pewnym czasie ulegają one zapełnieniu, a ich czyszczenie to stosunkowo duży wydatek.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Impreza firmowa – jak zorganizować ją profesjonalnie?
Imprezy firmowe mogą okazać się spektakularnym sukcesem lub ogromną porażką. Wszystko zależy od tego, jak poważnie podejdziemy do ich organizacji. […]
Jakiego typu obuwie przypadnie miłośnikom górskich wędrówek?
Jakiego typu obuwie przypadnie miłośnikom górskich wędrówek?
W naszym kraju nie brakuje osób, które od czasu do czasu lubią się wybrać na dłuższą wyprawę w góry. Jednym […]
Jak zadbać o odpowiednie życzenia na urodziny?
Jak zadbać o odpowiednie życzenia na urodziny?
Urodziny to wyjątkowy dzień w roku. Większość osób urządza z tej okazji przyjęcie, kupuje tort lub świętuje w inny sposób. […]