Jak zadbać o sprawną chłodnicę?

W każdym pojeździe mechanicznym sprawny układ chłodzenia niezbędny jest do prawidłowej pracy silnika. Generowane ciepło musi być w jakiś sposób odprowadzane, a zawsze istnieje jego nadmiar. Przez motor przepływa więc specjalna ciecz, która następnie kierowana jest rurami do chłodnicy i tam nadmiar energii cieplnej oddany zostaje do otoczenia. Jak można z tego wywnioskować, sprawna chłodnica jest kluczem poprawnej pracy silnika.

Nie wlewajmy byle czego

Przede wszystkim należy zadbać o płyn stosowany w układzie. Pod żadnym pozorem nie wolno wlewać tam wody z kranu. Pod wpływem wysokich temperatur, jakie osiągają układy chłodzenia, wytrąciłby się z niej kamień. Ten zatka wszystkie wąskie kanaliki w chłodnicy, powodując że będzie się ona nadawała tylko do płukania lub do wymiany.

Zawsze kupujmy porządny i sprawdzony płyn, na przykład: http://sklep.4lift.pl/4033-plyny-chlodnicze-5l. Kupując większą ilość, nie zostaniemy też zaskoczeni nagłym jego brakiem w kryzysowej sytuacji. W wyjątkowych przypadkach, gdy mowa na przykład o wózku widłowym eksploatowanym tylko wewnątrz ogrzewanego magazynu, można zaryzykować użycie wody demineralizowanej.

Chłodnica nie tylko wodna

O ile w samochodach osobowych mamy przede wszystkim układ chłodzenia wodnego, to w maszynach użytkowych zdarzają się także systemy schładzania oleju. Działają one na bardzo podobnej zasadzie, tylko że przez układ przepływa olej silnikowy, tłoczony cały czas przez wewnętrzną pompę. Chłodnicom oleju do wózków wyjątkowo szkodzi wszelki brud i zanieczyszczenia, ponieważ kanały w ich wnętrzach są bardzo wąskie. Jeżeli chcemy utrzymać ten element w dobrym stanie, koniecznie należy wymieniać olej w silniku tak często, jak to zaleca producent. Nie stosujmy też najtańszych płynów eksploatacyjnych, których jakość bywa dyskusyjna.

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 − cztery =