Jak ułożyć plan treningowy dostosowany do stanu zdrowia?

Choć ułożenie planu treningowego na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowane, wcale nie musi takie być. Już szybkie rozeznanie zwróci nam uwagę na te elementy, na których powinniśmy się najbardziej skupić. Najważniejszy jest cel, jaki pragniemy osiągnąć. W zależności od tego czy staramy się zrzucić kilogramy, postawić na budowanie masy mięśniowej, a może utrzymać daną sylwetkę, plan treningowy będzie wyglądał inaczej.

Systematyka i wyznaczanie celu

Na plan treningowy bezwzględny wpływ ma również nasz aktualny stan zdrowotny. Nie należy uprawiać tych dyscyplin czy ćwiczeń, które są inwazyjne dla wybranych części naszego ciała. Jeśli mamy wątpliwości najlepiej będzie skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą. Warto również postawić na urozmaicenie treningów, dzięki czemu te nie będą tak monotonne. Polecane jest połączenie aktywności siłowej z wytrzymałościową. Już samym regularnym bieganiem oraz ćwiczeniami na siłowni jesteśmy w stanie zdziałać naprawdę wiele.

Nie mniej istotna jest i sama dieta. Ta powinna zawierać odpowiednią ilość kalorii. Ich optymalną dawkę pomogą nam wyliczyć darmowe kalkulatory kalorii BMR (czyli tak zwanego zapotrzebowania kalorycznego). Warto również systematycznie śledzić wybrany blog o zdrowym stylu życia – najlepiej postawić na stronę, która prowadzona jest przez profesjonalnego trenera personalnego lub dietetyka. Oczywiście, poza indywidualnym tworzeniem planów treningowych możemy skorzystać z usług zawodowców, którzy na podstawie danych na temat naszego stanu zdrowia, oczekiwań i potrzeb, stworzą plan, do którego w najbliższym czasie będziemy się stosować.

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 + jedenaście =