Czym jest ocena ryzyka zawodowego?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Ryzyko zawodowe to inaczej prawdopodobieństwo zaistnienia niepożądanych zdarzeń związanych z wykonywanymi czynnościami na stanowisku pracy, których skutkiem są konkretne straty (zazwyczaj w postaci uszczerbku na zdrowiu). Obowiązkiem każdego pracodawcy jest dokonanie szczegółowej oceny owego ryzyka. Najlepiej powierzyć to zadanie specjalistom posiadającym odpowiednie kompetencje oraz umiejętności. Profesjonalne usługi w omawianym zakresie świadczy m.in. https://www.comesbhp.pl/.

Wieloetapowy i dosyć skomplikowany proces

Ocena ryzyka zawodowego polega przede wszystkim na zweryfikowaniu, czyli poddaniu gruntownej analizie wszelkich czynników występujących w środowisku pracy, które stwarzają istotne zagrożenie dla zdrowia lub życia pracowników. Podstawowym celem jest oczywiście ich wyeliminowanie. Optymalnym rozwiązaniem jest w tym przypadku skorzystanie z pomocy zewnętrznego eksperta ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, gdyż dysponuje on wystarczającym doświadczeniem oraz wiedzą w tym temacie. Cały proces rozpoczyna się zawsze od przeprowadzenia oceny zagrożeń na poszczególnych stanowiskach – ze szczególnym uwzględnieniem wykonywanych tam obowiązków.

Następnie są dokładnie sprawdzane urządzenia i maszyny, środki ochrony zbiorowej oraz indywidualnej, a także firmowe przepisy i normy. Drugi etap opiera się na identyfikacji czynników mogących bezpośrednio stwarzać ryzyko wypadku bądź uszczerbku na zdrowiu. Zaliczamy do nich choćby śliską podłogę, ostre krawędzie, nadmierny hałas czy pracę w niekorzystnej pozycji. Zwieńczeniem jest finalne oszacowanie ryzyka zawodowego, ustalenie działań zmierzających do jego ograniczenia i sporządzenie dokumentacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Telebimy nie tylko na zewnątrz
Telebimy nie tylko na zewnątrz Telebimy kojarzą nam się raczej z ekranami znajdującymi się na zewnątrz, jednak wraz ze wzrostem […]
Ile materiału na opał zakupić na sezon grzewczy?
Ile materiału na opał zakupić na sezon grzewczy?
Sezon grzewczy trwa przeciętnie od 6 do nawet 7 miesięcy. Posiadając własny dom, można zdecydować, kiedy go rozpoczniemy i kiedy […]
Czy dodatki do stylizacji mają znaczenie?
Czy dodatki do stylizacji mają znaczenie?
Bez względu na to czy ma być to strój codzienny, służbowy czy elegancki – dla całokształtu ważny jest każdy detal. […]