Zaburzenia lękowe – objawy oraz leczenie

Zaburzenia lękowe, potocznie nazywane nerwicami to szeroka grupa przypadłości o charakterze psychologicznym. Charakteryzują się różnorodną symptomatyką i równie złożoną etiologią. Mogą pojawiać się nagle i bez uchwytnej dla chorego przyczyny. Jednak zazwyczaj źródeł zaburzeń nerwicowych upatrywać można w różnorakich problemach życiowych, nagłych kryzysach i uwarunkowaniach rodzinnych czy środowiskowych. Jakie są ich objawy i jak można je leczyć?

Nerwica – jak ją rozpoznać i jak wyleczyć?

Jak można przeczytać na stronie http://www.psychoterapia.lublin.pl/zaburzenia-nerwicowe-zaburzenia-lekowe/ zaburzenia nerwicowe to grupa dość różnorodnych przypadłości. Dlatego ich objawy mogą znacząco różnić się od siebie. Psychologia wyróżnia jednak cechy wspólne, do których zaliczyć możemy przedłużające się poczucie wewnętrznego niepokoju, frustracji i rozdrażnienia. Towarzyszyć mu mogą problemy ze snem, zaburzenia koncentracji i przerzutności uwagi. Charakterystyczne są również objawy somatyczne ze strony układu pokarmowego, układu krążenia, a nawet układu oddechowego, których nie da się wytłumaczyć w inny sposób i dla których lekarze nie znajdują żadnych innych wytłumaczeń.

W leczeniu zaburzeń o charakterze nerwicowym stosuje się psychoterapię, głównie tą w nurcie psychodynamicznym oraz terapię behawioralno-poznawczą. Ich celem jest przepracowanie nieuświadomionych wewnętrznych konfliktów i wypracowanie nowych sposobów radzenia sobie w sytuacjach stresowych. Uzupełnieniem pracy terapeutycznej jest natomiast farmakologia, w tym leki antydepresyjne i przeciwlękowe.

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

10 + sześć =