Utylizacja nośników danych – jaka metoda jest najbardziej skuteczna?

Nośniki danych definiuje się jako każdy nośnik pamięci, który może być odczytany przez komputer lub inne urządzenie i zawiera dane, w tym: taśmy magnetyczne, dyskietki, dyski twarde i dyskietki, magnetyczne karty identyfikacyjne, karty inteligentne, CD-ROM-y, DVD-ROM-y i inne nośniki optyczne. Ogólnie rzecz biorąc są to przedmioty, które mogą być sformatowane przez komputer (jak dyskietki) lub które mają wartość wewnętrzną nawet przed sformatowaniem (jak niesformatowane dyski twarde).

Najskuteczniejszym sposobem pozbycia się tych przedmiotów jest ich zniszczenie. Niszczenie oznacza rozdrabnianie lub spalanie urządzeń tak, aby nikt nie miał dostępu do ich zawartości. Po zniszczeniu urządzeń nie należy ich ponownie używać, ponieważ wszelkie zawarte na nich informacje mogą zostać odzyskane z pamięci znajdujących się w samym urządzeniu.

Istnieje kilka sposobów niszczenia danych na dysku twardym komputera, w tym przy użyciu narzędzi programowych, takich jak DBAN (Darik’s Boot And Nuke), lub przy użyciu specjalistycznego urządzenia sprzętowego, takiego jak G-Force Super Destroyer. Użycie DBAN spowoduje nadpisanie wszystkich plików zerami, ale nie zniszczy tablicy alokacji plików (FAT) ani tablicy partycji, które zawierają ważne informacje o lokalizacji plików na dysku twardym. Korzystanie z G-Force Super Destroyer nie tylko nadpisze wszystkie pliki zerami, ale także zniszczy FAT i tablicę partycji.

Osoby zainteresowane utylizacją nośników danych takich jak dyski HDD mogą się z powodzeniem zgłosić do https://www.hddrecycling.eu/.

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 − 6 =