Pielęgnacja biżuterii złotej i srebrnej

Każda biżuteria wymaga odpowiedniej pielęgnacji, niezależnie od materiału z jakiego jest wykonana. Niezwykle ważne jest to, aby jak najdłużej zachowała połysk, kolor oraz sztywność. Nawet najdroższe produkty bez odpowiedniego obchodzenia się z nimi stracą z czasem swoje właściwości. Szczególnej ostrożności wymagają złote i srebrne elementy, gdyż obydwa metale są cenne. Należy je czyścić miękką ściereczką z mikrofibry, która nie będzie rysowała. Takiej samej ściereczki używa się do czyszczenia okularów, ekranów i innych delikatnych powierzchni. Jest to szczególnie istotne gdy chcemy pielęgnować biżuterię oksydowaną, czyli pokrytą dodatkową warstwą, chodzi tu np. o srebrne pozłacane obrączki.

Biżuteria wykonana ze srebra

Czyszczenie biżuterii musi odbywać się z pomocą delikatnych materiałów. W żadnym wypadku nie można używać twardych przedmiotów – np. szczoteczki z szorstkim włosiem. Dopuszcza się używanie jedynie miękkiego włosia, które nie porysuje srebrnych ozdób. Kruszec ten nie lubi kontaktu z gumą, więc zawsze należy unikać czyszczenia biżuterii w gumowych rękawiczkach lub gumowymi myjkami.

Złota biżuteria

Jednym z najbardziej drogocennych metali jest złoto. Z tego względu musi być traktowane z dużą ostrożnością i zgodnie z zaleceniami. Najłatwiej wyczyścić złoto, zanurzając go w ciepłej wodzie z dodatkiem małej ilości płynu do mycia naczyń. Po kilku minutach trzeba oczyścić biżuterię miękką szczoteczką do zębów, a później delikatnie wytrzeć ściereczką z mikrofibry.

Na rynku są dostępne profesjonalne preparaty do pielęgnacji biżuterii. Jednak możemy też wykorzystać domowe sposoby i to niezależnie czy mamy biżuterię mniej znanej marki czy słynnej takiej jak Swarovski Łańcuszki, kolczyki, bransoletki, pierścionki, broszki i inne elementy biżuterii muszą być zawsze regularnie czyszczone.  W warunkach domowych można używać wody z mydłem, w przypadku srebrna przyda się również pasta do zębów lub soda oczyszczona. Zawsze warto zrobić próbę na niewielkim, niewidocznym fragmencie biżuterii, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

 

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 + 7 =