Pielęgnacja biżuterii złotej i srebrnej

Każda biżuteria wymaga odpowiedniej pielęgnacji, niezależnie od materiału z jakiego jest wykonana. Niezwykle ważne jest to, aby jak najdłużej zachowała połysk, kolor oraz sztywność. Nawet najdroższe produkty bez odpowiedniego obchodzenia się z nimi stracą z czasem swoje właściwości. Szczególnej ostrożności wymagają złote i srebrne elementy, gdyż obydwa metale są cenne. Należy je czyścić miękką ściereczką z mikrofibry, która nie będzie rysowała. Takiej samej ściereczki używa się do czyszczenia okularów, ekranów i innych delikatnych powierzchni. Jest to szczególnie istotne gdy chcemy pielęgnować biżuterię oksydowaną, czyli pokrytą dodatkową warstwą, chodzi tu np. o srebrne pozłacane obrączki.

Biżuteria wykonana ze srebra

Czyszczenie biżuterii musi odbywać się z pomocą delikatnych materiałów. W żadnym wypadku nie można używać twardych przedmiotów – np. szczoteczki z szorstkim włosiem. Dopuszcza się używanie jedynie miękkiego włosia, które nie porysuje srebrnych ozdób. Kruszec ten nie lubi kontaktu z gumą, więc zawsze należy unikać czyszczenia biżuterii w gumowych rękawiczkach lub gumowymi myjkami.

Złota biżuteria

Jednym z najbardziej drogocennych metali jest złoto. Z tego względu musi być traktowane z dużą ostrożnością i zgodnie z zaleceniami. Najłatwiej wyczyścić złoto, zanurzając go w ciepłej wodzie z dodatkiem małej ilości płynu do mycia naczyń. Po kilku minutach trzeba oczyścić biżuterię miękką szczoteczką do zębów, a później delikatnie wytrzeć ściereczką z mikrofibry.

Na rynku są dostępne profesjonalne preparaty do pielęgnacji biżuterii. Jednak możemy też wykorzystać domowe sposoby i to niezależnie czy mamy biżuterię mniej znanej marki czy słynnej takiej jak Swarovski Łańcuszki, kolczyki, bransoletki, pierścionki, broszki i inne elementy biżuterii muszą być zawsze regularnie czyszczone.  W warunkach domowych można używać wody z mydłem, w przypadku srebrna przyda się również pasta do zębów lub soda oczyszczona. Zawsze warto zrobić próbę na niewielkim, niewidocznym fragmencie biżuterii, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

 

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

jeden × 2 =