Każdy nawet początkujący elektryk musi znać podstawowe zasady i normy obowiązujące w instalacjach elektrycznych oraz wiedzieć, gdzie i w jaki sposób zastosować konkretne materiały elektroinstalacyjne.
Elektryk musi się znać na podłączeniu opraw oświetleniowych. Musi wiedzieć w jak zainstalować i prawidłowo podłączyć zarówno oprawy zewnętrze sodowe, jak i świetlówkowe lampy rastrowe czy nowoczesne oświetlenie LED-owe. Powinien posiadać wiedzę dotyczącą tego, do jakiego napięcia jest przystosowane dane źródło światła. Jeśli na przykład na żarówkę 12 V poda napięcie 230 V, to nie tylko spowoduje zwarcie w instalacji, ale również zniszczy żarówkę.
Elektryk musi wiedzieć, jak prawidłowo podłączyć gniazdko elektryczne. Obowiązkowa jest wiedza, że przewód żółto-zielony oznacza uziemienie i trzeba je podłączyć do bolca w gniazdku, a jeśli takiego przewodu nie ma w instalacji, to trzeba bolec zmostkować z przewodem neutralnym (zerowym). Przewód neutralny powinien być niebieski, a fazowy – czarny lub brązowy.
Osoba zajmującą się elektryką powinna orientować się, jak przewód dobrać do podłączenia takich a nie innych urządzeń lub odbiorników. Nie chodzi tylko o ilość żył, ale także o ich przekrój. Elektryk musi też znać i umieć zastosować odpowiednie metody połączenia przewodów. Na przykład przewody wielodrutowe (linki) powinny mieć odpowiednio zabezpieczone odizolowane końcówki – poprzez pobielenie cyną lub założenie końcówki kablowej. Elektryk zna też techniki poprowadzenia przewodów po ścianie lub konstrukcji, wykorzystując takie materiały elektroinstalacyjne jak listwy lub rury kablowe.