Jak zwalczać próchnicę u małych dzieci

Okazuje się, że próchnica to nie tylko problem starszych osób. Zdarza się ona nie tylko w wieku szkolnym czy przedszkolnym, ale nawet w okresie niemowlęcym. Niestety, ale problem często bywa przez rodziców bagatelizowany. W takich przypadkach trzeba działać jak najszybciej. Jak radzić sobie z próchnicą w przypadku małych dzieci? 

Wczesne działania

Im szybciej rozpozna się objawy próchnicze, tym łatwiej będzie rozprawić się z problemem. Na wczesnym etapie może wystarczyć zwykła fluoryzacja, którą przeprowadza się u stomatologa. Młody pacjent otrzymuje wtedy specjalną pastę, którą powinien jak najczęściej szczotkować zęby. Fluoryzacja polega na nakładaniu specjalnego preparatu, który wzmacnia szkliwo, dzięki czemu jest odporne na wszelkiego rodzaju bakterie. W ten sposób następuje powolna odbudowa całego zespołu zębowego.

Zaawansowane objawy próchnicze

W przypadku zaawansowanych stadiów choroby trzeba podjąć bardziej drastyczne kroki. Często dochodzi do usuwania starych tkanek i zastępowania ich plombami. Stomatolodzy opracowali jednak coraz parę nowszych metod, jeśli chodzi o braki zębowe. Bardzo popularna jest przykładowo protetyka stomatologiczna, na którą można zapisać się na stronie: https://ladentica.pl/protetyka-stomatologiczna/. Zabieg polega tu na odbudowie zniszczonej korony spowodowanej przez długotrwałe działanie próchnicy. Dzięki dobrze wykonanej operacji można odzyskać nawet pełnię uzębienia dziecka. Dużą zaletą zabiegu jest pełna bezbolesność. Wkłady koronowe, mosty adhezyjne i protezy szkieletowe wyglądają u dziecka praktycznie jak prawdziwe zęby.

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sześć − 2 =