Jak wybrać odpowiedni opał do ogrzania mieszania?

Wybór odpowiedniego opału na zimę to dylemat, przed którym co roku stają właściciele instalacji centralnego ogrzewania. Jest to bardzo istotna kwestia, gdyż właściwie dobrany materiał pozwoli skutecznie ogrzać dom bez konieczności wydawania na niego ogromnych kwot. Najważniejszym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę jest kaloryczność produktu, ponieważ im jest ona wyższa, tym więcej ciepła otrzymywanego jest podczas spalania.

Najpopularniejsze rodzaje opału do ogrzewania domów

Coraz chętniej wybierany jest ekogroszek, czyli węgiel kamienny o niewielkich rozmiarach, jednak nadal najpopularniejszym rodzajem opału, jest drewno. Jest to ekologiczne i najbardziej tradycyjne rozwiązanie, które występuje w postaci nieprzetworzonej i przetworzonej. Do pierwszej z nich można zaliczyć szczapy, zrębki, wióry i trociny. Drewno w postaci przetworzonej to pellet oraz brykiet. Mogą być one stosowane tylko w urządzeniach do tego przeznaczonych. Innym popularnym rodzajem opału jest węgiel. Posiada on bardzo wysoką sprawność spalania i wysoką kaloryczność.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, który z nich – ekogroszek czy pellet są lepsze jako materiał opałowy? Spala się je w specjalnych piecach z podajnikami, które umożliwiają automatyczne dosypywanie ich w razie potrzeby. Pierwszy z reguły oferowany jest klientom luzem. Drugi z nich sprzedawany jest zazwyczaj w workach, co ułatwia jego przechowywanie. Różnią się one także zawartością popiołu. Pellet zawiera go dużo mniej, dzięki czemu nie powoduje zapychania się przewodów kominowych.

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

trzy × 5 =