Wady w postawie dziecka mogą mieć charakter wrodzony lub wynikać z trybu życia, a więc długiego przebywania w pozycji siedzącej i zbyt małej aktywności. Przeważnie objawia się to w skrzywieniach kręgosłupa. W jaki sposób radzić sobie z takim problemem?
Czasem zostanie to ustalone podczas badań w szkole lub rutynowej wizyty u lekarza, lecz rodzice sami mogą kontrolować te kwestie poprzez prostą obserwację. Jeżeli dostrzeżemy zbytnie uwypuklenie pleców (popularnie zwane garbem) lub zanadto wypięty brzuch, dobrze jest przyjrzeć się plecom stojącego dziecka. W przypadku różnicy w wysokości ramion czy położenia łopatek będzie to sygnał o wadzie postawy i należy skontaktować się z ortopedą.
W niektórych przypadkach konieczne mogą być specjalistyczne metody leczenia jak gorset czy zabiegi chirurgiczne, lecz przeważnie wystarczają aktywności korekcyjne i zaprowadzenie pewnych zmian w codziennej rutynie. Ortopeda z pewnością wyjaśni jakie ćwiczenia powinno wykonywać dziecko, natomiast dobrym pomysłem będzie zaprowadzenie go na siłownię, by wykonywało je pod okiem trenera, który z pewnością zadba o to by wszystko odbyło się prawidłowo. Z przykładem takiego rozwiązania można zapoznać się na https://mindyourbody.pl/trening-dla-dzieci/.
Oprócz tego należy wprowadzić pewne zmiany w nawykach – przede wszystkim powinno się zwiększyć ilość ruchu i ustalić jakieś dyscypliny sportu, które pociecha będzie uprawiała. Wpłynie to na wzmocnienie mięśni i całego ciała, a to będzie miało wymierny wpływ na trzymanie odpowiedniej postawy w przyszłości.
Tekst przygotowany we współpracy z Mind Your Body.