Dźwięki i obrazy towarzyszą każdemu z nas w codziennym życiu i pozwalają nam na interakcję z otoczeniem. Osoby niewidome mają znacznie mniejsze możliwością pod tym względem, ponieważ w interakcjach z otoczeniem muszą bazować wyłącznie na dźwiękach. Pomagają im w tym między innymi programy udźwiękawiające.
Programy udźwiękawiające to sposób na to, by przedstawić osobom niewidomym treści dostępne na ekranach komputerów. Przede wszystkim czytają one teksty i przekształcają je na mowę. Ich zadaniem jest nie tylko odczytywanie dłuższych tekstów, takich jak artykuły czy książki, ale też przedstawianie w formie mówionej wszystkich innych napisów, z którymi możemy się spotkać, na przykład: tytułów witryn internetowych, pojedynczych słów i fraz, a nawet tekstów przedstawionych na infografikach.
Korzystanie z komputera to nie tylko słuchanie tego, co przedstawiają programy mówiące, ale również interakcje z elementami witryn czy obsługiwanych programów. Dlatego też systemy udźwiękawiające pozwalają na swobodne dopasowywanie preferencji do możliwości użytkownika. Dzięki temu może jednocześnie płynnie poruszać się po programach i witrynach internetowych, jak też prowadzić z nimi integrację czy pracować za pomocą komputera.
Przykładowo, programy takie jak JAWS, umożliwiają dostosowanie ilości oznajmień do stopnia zaawansowania użytkownika. W początkowym etapie program oznajmiać może więcej, prowadząc użytkownika za rękę, co jednak wymaga większej ilości czasu. Z kolei bardziej zaawansowane osoby mogą zrezygnować z części oznajmień na rzecz szybszej pracy.