Materiały, które sprawdzą się jako obicie mebli

Decydując się na zakup mebli, większość osób kieruje się przede wszystkim ceną, a także walorami wizualnymi. Należy jednak pamiętać, że w przypadku kanap, narożników czy foteli ogromne znaczenie ma jeszcze jeden element – rodzaj materiału obiciowego. To od niego bowiem w dużej mierze zależy, czy konstrukcja posłuży nam przez długi czas i zachowa swój piękny wygląd. Najbardziej eleganckim wyborem jest oczywiście skóra naturalna, ale oprócz tego istnieje wiele innych, niezwykle ciekawych tkanin. 

Miękkość i wytrzymałość to kluczowe parametry

Pisząc o tkaninach obiciowych, nie można na początku nie wspomnieć o welurze tapicerskim (gładkim albo wzorzystym). Charakteryzuje się dużą miękkością i jest niezwykle przyjemny w dotyku. Poza tym jest wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne. Sprawdza się przede wszystkim w domach, w których wnętrza urządzono w stylu eleganckim. Drugim polecanym materiałem obiciowym jest szenil, przypominający nieco z wyglądu sztruks. Jego najważniejszą właściwością jest brak efektu mechacenia się oraz łatwość w czyszczeniu (wystarczy go od czasu do czasu odkurzać, a włókna delikatnie rozczesywać szczotką).

Na uwagę zasługuje też z pewnością żakard, doskonale nadający się zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz. Tkanina ta jest przeważnie bogato zdobiona i posiada fantazyjne wzory, co sprawia, że mebel prezentuje się w niej luksusowo. Nieco mniej popularnym materiałem jest mikrofaza, będąca optymalnym rozwiązaniem dla wszystkich alergików. Wyróżnia się ona ponadprzeciętną miękkością i sprężystością, a ponadto oddycha i jest banalnie łatwa w utrzymaniu w czystości. Kolejną niezbyt znaną tkaniną jest alcantara – a niesłusznie, ponieważ posiada ona podobne właściwości jak welur (jest niezwykle miękka i miła w dotyku). Na koniec warto wspomnieć o tradycyjnym materiale, czyli skórze naturalnej. Jest ona najdroższa i wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, ale jednocześnie dodaje wnętrzom najbardziej eleganckiego charakteru. 

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 × cztery =