Działanie programów udźwiękawiających

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dźwięki i obrazy towarzyszą każdemu z nas w codziennym życiu i pozwalają nam na interakcję z otoczeniem. Osoby niewidome mają znacznie mniejsze możliwością pod tym względem, ponieważ w interakcjach z otoczeniem muszą bazować wyłącznie na dźwiękach. Pomagają im w tym między innymi programy udźwiękawiające.

Czym są programy udźwiękawiające?

Programy udźwiękawiające to sposób na to, by przedstawić osobom niewidomym treści dostępne na ekranach komputerów. Przede wszystkim czytają one teksty i przekształcają je na mowę. Ich zadaniem jest nie tylko odczytywanie dłuższych tekstów, takich jak artykuły czy książki, ale też przedstawianie w formie mówionej wszystkich innych napisów, z którymi możemy się spotkać, na przykład: tytułów witryn internetowych, pojedynczych słów i fraz, a nawet tekstów przedstawionych na infografikach.

Swobodne dostosowywanie do potrzeb użytkownika

Korzystanie z komputera to nie tylko słuchanie tego, co przedstawiają programy mówiące, ale również interakcje z elementami witryn czy obsługiwanych programów. Dlatego też systemy udźwiękawiające pozwalają na swobodne dopasowywanie preferencji do możliwości użytkownika. Dzięki temu może jednocześnie płynnie poruszać się po programach i witrynach internetowych, jak też prowadzić z nimi integrację czy pracować za pomocą komputera.

Przykładowo, programy takie jak JAWS, umożliwiają dostosowanie ilości oznajmień do stopnia zaawansowania użytkownika. W początkowym etapie program oznajmiać może więcej, prowadząc użytkownika za rękę, co jednak wymaga większej ilości czasu. Z kolei bardziej zaawansowane osoby mogą zrezygnować z części oznajmień na rzecz szybszej pracy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Gadżety, które zdobią i chronią smartfon
Gadżety, które zdobią i chronią smartfon
Smartfon jest jednym z tych urządzeń, które są najbliższe naszemu sercu. W końcu mamy go cały czas przy sobie i […]
W jakich butach biegać na bieżni?
Coraz więcej osób decyduje się na trening na bieżni zamiast na świeżym powietrzu, ponieważ w ten sposób można ćwiczyć bez […]
Strojenie choinki – dekoracje, pomysły, aranżacje
Strojenie choinki – dekoracje, pomysły, aranżacje
Choinka jest obowiązkowym elementem, jakiego nie może zabraknąć podczas Świąt Bożego Narodzenia. Pełni ona rolę dekoracji, dlatego trzeba zadbać o […]