Dobieranie gogli do hełmu

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jednym z ważniejszych elementów wyposażenia snowboardera są gogle. Ich właściwy dobór, podobnie jak i innych składowych sprzętu, determinuje nasz komfort jazdy i bezpieczeństwo. Aby stosowane przez nas gogle snowboardowe spełniały perfekcyjnie swe zadanie, muszą charakteryzować się wysokimi wartościami podstawowych parametrów, na które koniecznie należy zwrócić uwagę przed zakupem.

Dobór gogli

Gogle muszą mieć łatwą regulację i możliwość wpinania w kask, co zabezpiecza przed ich utratą. Pasek powinien posiadać od wewnętrznej strony podkładkę antypoślizgową, aby w trakcie użytkowanie nie obsuwał się po śliskiej powierzchni kasku. Najlepsze gogle posiadają oprawkę wykonaną z miękkiego tworzywa, co zmniejsza ryzyko urazu w przypadku ich rozbicia. Przed zakupem gogle zawsze przymierza się z kaskiem na głowie. Po wyregulowaniu nie mogą uciskać twarzy, ani tworzyć szpar. Dobrze jeśli mają możliwość łatwej i szybkiej wymiany szybki oraz system zapobiegający parowaniu, co jest zmorą tanich modeli, a znacząco wpływa na widoczność i nasze bezpieczeństwo.

Kolor i kształt szyb

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że obok filtra UV ogromne znaczenia ma kolor szyb. Oznacza on stopień przepuszczalności światła. W Polsce przez większość sezonu ze względu na warunki odpowiednie będą kolory w odcieniach żółtego. Szybki przezroczyste stosuje się do jazdy wieczornej, a jaskrawożółte w pochmurne dni. Z kolei ciemnych używamy w dni bardzo słoneczne. Również kształt szyb jest niezwykle ważny. Gogle cylindryczne są najpopularniejsze, ale nie zapewniają doskonałej widoczności. Często patrząc podczas jazdy w bok, nasz wzrok ogranicza oprawka. Z kolei szyby sferyczne, znacznie droższe, zapewniają doskonały komfort. Ich kształt przypominający nieco bańkę powoduje, że widoczność w nich nie jest tak ograniczona.

W ostatnich sezonach wśród osób jeżdżących na desce bardzo popularny staje się freeride, tłum. jako “jazda poza trasą”. Tu, obok właściwej deski odpowiedni ubiór w znaczący sposób wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Ze względu na wysoką jakość i odporność na rozdarcia doskonale sprawdzają się kurtki i spodnie snowboardowe Burton. Pamiętajmy, że w terenie zadrzewionym używanie gogli jest obowiązkowe, nawet przy doskonałych warunkach. Kask chroni naszą głowę, a gogle zabezpieczają oczy przed gałęziami drzew czy krzakami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakimi sprawami zajmują się kancelarie prawne?
Jakimi sprawami zajmują się kancelarie prawne?
Szeroki zakres umiejętności Prawnicy są szkoleni do prowadzenia wszystkich rodzajów spraw, od stosunkowo prostych spraw do skomplikowanych. Mogą pracować w […]
Jakie podzespoły w tirach wymagają częstego sprawdzania?
Hamulce i inne układy Tirami potocznie nazywa się ciągniki siodłowe z naczepami wykorzystywane powszechnie w transporcie drogowym. Pojazdy te każdego […]
Igła do tatuażu – co warto wiedzieć?
Igła do tatuażu – co warto wiedzieć?
Co to jest i do czego służy? W tatuażu igła jest narzędziem używanym do nakłuwania skóry w celu wprowadzenia tuszu […]