Dlaczego ociepla się rury?

Izolacja rur jest niezwykle ważna. Dzięki niej można oszczędzić bardzo dużą ilość pieniędzy, a także zadbać o środowisko naturalne, gdyż uciekające ciepło zostanie bardzo mocno ograniczone.

W instalacjach ciepłej wody użytkowej izolacja ma za zadanie zapobiec szybkiemu wychładzaniu się wody, w momencie, w którym z niej nie korzystamy. Pozwala to na znaczne zmniejszenie czasu oczekiwania na uzyskanie pożądanej temperatury wody po odkręceniu kurka. W instalacjach z cyrkulacją, izolacja zmniejsza ilość energii potrzebnej do utrzymania wody w obiegu odpowiedniej temperaturze

W instalacjach centralnego ogrzewania, dzięki zastosowaniu ocieplenia rur, można znacznie zaoszczędzić na stratach energii, jeśli rury przebiegają przez pomieszczenia nieogrzewane. Tak samo, jeśli ułożono je w bruzdach ścian jednowarstwowych. Rury powinny zostać wtedy ocieplone, by ograniczyć niepotrzebne straty ciepła.

Kolejną z funkcji izolacji jest ochrona rur przed bezpośrednim kontaktem z zaprawą lub betonem np. w miejscu przechodzenia rur przez ściany.

Jeśli rury przebiegają w okolicach urządzeń AGD, w szczególności chodzi tu o lodówkę, to również należy je ocieplić, żeby ochronić go przed niepotrzebnym przegrzaniem. Otuliny na rurach pełnią także funkcję osłon umożliwiających wydłużanie się ich. Często także montuje się izolację na rurach z zimną wodą, w miejscach gdzie są one narażone na zamarznięcie lub wykroplenie się na ich powierzchni pary wodnej.

Niezależnie od tego, jak zastosujemy izolację, z pewnością zauważymy szybki zwrot zainwestowanej gotówki, a komfort użytkowania instalacji poprawi się.

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × jeden =