Co daje regularne serwisowanie maszyn przemysłowych?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Maszyny przemysłowe pracują często w ekstremalnych warunkach, nie jest zatem żadnym odkryciem stwierdzenie, że regularny serwis tych urządzeń jest niezbędny do ich prawidłowego działania. Pytaniem pozostaje jednak dla wielu osób, jak często je serwisować oraz co faktycznie daje nam fachowy przegląd?

Najważniejsze zalety

Regularne oraz profesjonalne podejście do kwestii związanych z utrzymaniem urządzeń w pełnej sprawności, daje nam przede wszystkim to, że maszyny pracują zdecydowanie dłużej, bez wystąpienia awarii. Usterki i związane z nimi przestoje zawsze mogą się zdarzyć, ale przy zapewnieniu odpowiedniego serwisu są rzadsze oraz przeważnie błahe. Warto zwrócić uwagę na fakt, że mniejsze zakłócenia w pracy maszyny mogą być niezauważone i z czasem doprowadzić do zniszczenia bardziej wrażliwych elementów. W pasach wielorowkowych dla przykładu oznaki zużycia nie pojawiają się od razu, ale jego zerwanie może doprowadzić do poważnej usterki układu napędowego.

Co ile należy serwisować maszynę?

Najprostszą odpowiedzią jest powiedzieć, że serwis powinniśmy wykonywać tak często, jak to określił producent. Najczęściej częstotliwość ta jest określona za pomocą przepracowanych roboczogodzin. Jest to dla nas najlepsza wskazówka, ponieważ jeżeli maszyna pracuje tylko kilka godzin dziennie, to na przykład serwis firmowy powinien do niej przyjechać tylko raz lub dwa razy do roku. Jeśli natomiast jest to maszyna, która pracuje w ruchu ciągłym, czyli przez 7 dni/24 godziny, wówczas ingerencja konieczna będzie kilka razy do roku. Naprawą maszyn czy takich części jak łożyska w Szczecinie oraz innych dużych miastach zajmuje się wiele firm, dlatego bez problemu znajdziemy fachowców.

Co możemy zrobić więcej oprócz serwisowania przez producenta?

Zdecydowanie najlepszą praktyką, którą możemy zastosować, są cykliczne przeglądy przez nasz własny dział utrzymania ruchu, lub – jeśli działu takiego nie posiadamy – chociażby oględziny przeprowadzone przez obsługę, która oczywiście jest odpowiednio przeszkolona. Podczas takich prostych zabiegów możemy zająć się zużytymi łożyskami, kontrolą układu przenoszenia napędu oraz sprawdzeniem wielu innych podzespołów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Plomba zabezpieczająca jako skuteczna ochrona mienia
Plomba zabezpieczająca jako skuteczna ochrona mienia
Plomba zabezpieczająca jako skuteczna ochrona mienia. Nasz personel pomoże Ci w Twoich potrzebach związanych z bezpieczeństwem i odpowie na Twoje […]
Nie wiesz, gdzie wybrać się na wakacje? Ten artykuł jest dla Ciebie!
Nie wiesz, gdzie wybrać się na wakacje? Ten artykuł jest dla Ciebie!
Jest tak wiele miejsc, w które można wybrać się na wakacje. Możesz wybrać się w rejs, albo pojechać gdzieś w […]
Przydatne akcesoria, które przydadzą się we wnętrzu każdej sypialni
Przydatne akcesoria, które przydadzą się we wnętrzu każdej sypialni
Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w całym domu, dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby właściwie je urządzić. Oprócz podstawowego […]