Środki czystości – jakie są rodzaje?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Istnieje wiele rodzajów specyfików określanych jako profesjonalne środki czystości, ale wszystkie są przeznaczone do jednego – czyszczenia. Istnieją takie, które są specjalnie przeznaczone do różnych powierzchni, ale większość może być stosowana na wszystkich.

Do najczęstszych rodzajów środków czyszczących należą:

Uniwersalne środki czyszczące 

Są one najlepiej stosowane do czyszczenia powierzchni bez szczególnego problemu. Są skuteczne w usuwaniu brudu z podłóg, płytek i innych twardych powierzchni. Mogą być również używane do czyszczenia ścian i sufitów.

Detergenty 

Są to najbardziej popularne rodzaje środków czyszczących i są wykonane z substancji powierzchniowo czynnych (budulców detergentów) i wody. Środki powierzchniowo czynne zmniejszają napięcie powierzchniowe między cieczami i ciałami stałymi, dzięki czemu można je zmyć. Woda pomaga rozpuścić brud lub plamę, dzięki czemu można ją usunąć.

Wybielacz 

Jest to silny środek utleniający, który usuwa plamy poprzez rozbicie ich wiązań chemicznych. Często występuje w postaci płynnej, ale może być również dodawany do innych środków czyszczących jako składnik. Wybielacz może nie być odpowiedni do stosowania na niektórych materiałach, takich jak drewno czy skóra.

Środki dezynfekujące 

Zawierają silne substancje chemiczne, takie jak wybielacz chlorowy lub czwartorzędowe związki amoniowe, które zabijają bakterie i inne zarazki w momencie kontaktu, nie pozostawiając żadnych pozostałości. Powinny być stosowane tylko na twardych powierzchniach, takich jak płytki, zlewy i podłogi, ponieważ mogą odbarwić miękkie meble, jeśli pozostawią je na noc lub pozwolą im wyschnąć.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Na jakie szczegóły należy zwrócić uwagę, dokonując wyboru materiału opałowego?
Na jakie szczegóły należy zwrócić uwagę, dokonując wyboru materiału opałowego?
Wybierając materiał opałowy, należy zwrócić uwagę nie tylko na jego cenę, ale przede wszystkim konkretne parametry techniczne, które decydują o […]
Silnik elektryczny – sposób działania i zastosowanie
Silnik elektryczny – sposób działania i zastosowanie
Do napędzania samochodów, maszyn przemysłowych i rolniczych czy różnorodnych mechanizmów wykorzystywane są silniki. Przeważnie są to silniki spalinowe, ale szeroko […]
W jakich sytuacjach konieczna jest dezynfekcja maszyn i urządzeń?
W jakich sytuacjach konieczna jest dezynfekcja maszyn i urządzeń?
Odpowiednia higiena to gwarancja zdrowia i dobrego samopoczucia. Jednym z rozwiązań umożliwiających skuteczną walkę z chorobotwórczymi drobnoustrojami jest dezynfekcja sprzętów […]