W dzisiejszych czasach ciężko wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez komputera. Niezależnie od tego ile mamy lat, przed zakupem pierwszego komputera powinniśmy dobrze przemyśleć wszystkie istotne kwestie. Wiele osób zastanawia się, czy podczas dokonywania wyboru najlepiej zwracać uwagę na parametry, czy może raczej kierować się ceną. Podpowiadamy jakie czynniki brać pod uwagę przed zakupem pierwszego sprzętu komputerowego.
Jednym z pierwszych dylematów przed zakupem komputera jest ten, jaki jego rodzaj wybrać. Komputery stacjonarne są sprzętem, który wymaga dodatkowych akcesoriów, laptopy zaś zostały stworzone jako urządzenia mobilne, które można zbierać ze sobą praktycznie wszędzie. Oba rodzaje komputera mają swoje zalety, wady i swoich zwolenników, dlatego na samym początku należy zastanowić się nam tym jakie są nasze indywidualne potrzeby.
Co przemawia na korzyść laptopa? Przede wszystkim fakt, że jest to urządzenie mobilne, które możemy zabierać ze sobą do szkoły, na uczelnię lub do pracy. Daje ono możliwość pracy w każdym miejscu. Laptop to doskonałe narzędzie do pracy i zabawy. Na rynku funkcjonuje mnóstwo różnych rodzajów przenośnych komputerów, także tych odpowiednich dla graczy. Istnieją specjalne laptopy HP oraz innych firm, które doskonale nadają się do gier.
Co więc przemawia na korzyść komputerów stacjonarnych? Przede wszystkim możliwość wymiany podzespołów. Na rynku ciągle pojawiają się nowe wersje kart graficznych, procesorów i pamięci a wymiana tych części w dużych komputerach nie stanowi większego problemu.
Jak widać wszystko zależy od tego, jakie są nasze indywidualne potrzeby i preferencje. Jeżeli komputer jest nam potrzebny do grania w zaawansowane gry lub korzystania z profesjonalnych programów najlepiej zainwestować w stacjonarny komputer PC. Jeżeli jednak zależy nam na mobilności i nie chcemy żeby sprzęt zajmował zbyt dużo miejsca, możemy śmiało zdecydować się na laptopa. Obecnie rynek oferuje mnóstwo modeli w różnych cenach i o różnym rodzaju podzespołów.
Na jakie parametry powinniśmy zwracać uwagę podczas kupowania komputera? Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na takie podzespoły jak:
– karta graficzna
– dysk
– pamięć RAM
– procesor
Wydajny procesor to gwarancja tego, że sprzęt będzie działał płynnie nawet pomimo wykonywania na nim jednocześnie wielu funkcji. Dlatego warto postawić na sprzęt z procesorem dwu lub kilku rdzeniowym. Szybkość procesora oznaczana jest w megahercach (MHz) lub gigahercach (GHz). Im więcej, tym lepiej, jednak do podstawowych czynności doskonale nada się już dwurdzeniowy procesor.
W przypadku karty graficznej mamy do wyboru kilka opcji. Do podstawowych czynności związanych z użytkowaniem komputera wystarczy zintegrowana karta, którą znajdziemy w większości modeli laptopów. Jeżeli jednak chcemy korzystać z komputera do grania w zaawansowane gry, powinniśmy wybrać model karty dedykowanej.
Kolejnym istotnym parametrem komputera jest pamięć RAM. Odpowiada ona za szybkość i płynność działania komputera, a jej pojemność oznaczana jest w gigabajtach (GB). Im więcej, tym lepiej, przy czym należy pamiętać, że obecnie do względnie płynnego działania sprzętu potrzeba minimum 4 GB RAM. Jeżeli komputer ma służyć także do grania w gry najlepiej zainwestować w kartę graficzną nie mniejszą niż 8 GB. Istotne także, aby kupowany przez nas komputer miał możliwość przyszłego rozbudowywania pamięci.
W przypadku dysków obecnie mamy do wyboru dwie opcje – dysk SSD lub HDD. Dysk HDD to nic innego jak tradycyjny dysk twardy oparty na obrotowym talerzu magnetycznym. Ta opcja jest tańsza i obecnie standardem jest pojemność 1 terabajta danych. Jest to więc dobra opcja dla osób z naturą kolekcjonera, które lubią przechowywać na komputerze dużą ilość zdjęć oraz plików audio i video. Dysk SSD to nowocześniejsze i zdecydowanie droższe rozwiązanie, które sprawia jednak, że dane w komputerze wczytują się o wiele szybciej niż w przypadku tradycyjnego dysku twardego. W tym przypadku nie ma także obrotowego talerza, dlatego dysk SSD trudniej jest uszkodzić.
Używany sprzęt do najczęściej gwarancja niższej ceny niż ta rynkowa, którą musimy zapłacić za fabrycznie nowy sprzęt. Wiele osób jednak nie ufa tego typu rozwiązaniom sądząc, że pomimo niższej ceny używany sprzęt będzie miał jednocześnie krótszą żywotność. Właśnie dlatego dobrym rozwiązaniem są komputery z leasingu. Co to znaczy? Leasing jest praktyką stosowną przez duże firmy i korporacje, które rzadko decydują się na kupno nowego sprzętu dla swoich pracowników. Zamiast tego korzystają z leasingu, czyli formy dzierżawy komputera najczęściej na okres od roku do trzech lat. Kiedy okres leasingu się kończy, sprzęt trafia do sklepów, które sprzedają go w cenach dużo niższych od tych rynkowych. Ponieważ pierwotnie komputery te są wykorzystywane jako służbowe, zwykle pozostają w bardzo dobrym stanie technicznym. Wszystkie ewentualne uszkodzenia zostają wymienione na stronie sprzedawcy. Warto rozważyć tę opcję przed zakupem pierwszego sprzętu bowiem komputery poleasingowe są zwykle dostępne w cenach dużo niższych od tych rynkowych, a ich jedynym mankamentem bywają drobne rysy na obudowie. Zapoznajmy się z parametrami i podejmijmy decyzję.