Podstawowe rodzaje sztukaterii elewacyjnej

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Już dawno do lamusa odeszły czasy, gdy wszystkie budynki mieszkalne wyglądały jak żywcem wycięte z jakiegoś niezbyt atrakcyjnego arkusza. Grubo ciosane bryły domów, budownictwo z wielkiej płyty czy identyczne „bliźniaki” coraz częściej kojarzą się nam z minioną epoką, a nie czymś do czego chcielibyśmy wracać po całym dniu ciężkiej pracy.  Na szczęście dziś upiększenie swojego domu jest o wiele prostsze niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Każdy może spełnić marzenie o wyjątkowym i niepowtarzalnym domu. Przed Państwem sztukateria dekoracyjna.

Podstawowe rodzaje sztukaterii elewacyjnej

Szukając wśród elementów dekoracyjnych zarówno tych do wewnątrz jak i zewnętrznych części, wybierać możemy spośród licznej palety akcesoriów oraz rodzajów ornamentów. Ze względu na zastosowany materiał sztukateria elewacyjna dzieli się na najpopularniejszą, czyli styropianową oraz kamienną, drewnianą, gipsową i marmurową. Co tyczy się zaś rodzajów takich ozdób jest ich na rynku naprawdę dużo. Najpopularniejsze pozostają jednak niezmiennie gzymsy elewacyjne, listwy oraz bonie.

Gzymsy elewacyjne

Są elementem dekoracyjnym, ale także ochronnym. Nadają niepowtarzalnego charakteru oknu, które otaczają, dodatkowo chroniąc elewację przed ściekającą wodą.

Listwy elewacyjne

Listwy to elementy sztukaterii, stosowane często w klasycznej aranżacji budynku. Mogą one otaczać zarówno cały budynek jak i jego poszczególne fragmenty.

Bonie elewacyjne

Bonie mogą być ciekawym nawiązaniem do klasycznych budowli, w których to pełniły funkcje podziału na poszczególne elewacje. Dziś nie ma takiej potrzeby technologicznej, ale udekorowane w ten sposób domy na pewno wyróżnią się z tłumu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Co kupić na Dzień Chłopaka?
Co kupić na Dzień Chłopaka?
Dzień chłopaka obchodzony jest 30 września, święto jest głównie celebrowane przez nastolatków. Nie mniej jednak, każdy chłopak – duży czy […]
Jakie funkcje powinna mieć profesjonalna suszarka do włosów?
Jakie funkcje powinna mieć profesjonalna suszarka do włosów?
Najlepsze suszarki do włosów są ciche, szybkie i lekkie. Warto wybrać taką, która będzie dostosowana do Twoich potrzeb i budżetu. […]
Jak utrwalić ważne wydarzenia?
Jak utrwalić ważne wydarzenia?
Są takie wydarzenia, które przeżywamy tylko raz w życiu. Z pewnością zalicza się do nich wesele. Pragniemy więc, by każdy […]