Pacyficzna plama śmieci

Człowiek w pełni podporządkował sobie świat. Wiele osób dostrzega, że pomimo ogromnych możliwości, nadal nie dba odpowiednio o własną ziemię. Dodatkowo jest największym źródłem zanieczyszczeń. Śmieci produkowane co roku są odkładane na kolejnych hałdach i tworzą wielkie skupiska. Zanieczyszczane są lasy a także akweny wodne. Przykładem niszczycielskiej działalności ludzi może być Wielka Pacyficzna Plama Śmieci.

Czym jest?

W dużym skrócie to duże dryfujące skupisko, które powstało ze śmieci oraz plastikowych odpadów. Niesione przez prądy oceaniczne, stanowi nieodłączny element krajobrazu Oceanu Spokojnego pomiędzy Kalifornią a Hawajami. Istnieje również druga wielka sterta odpadów między Hawajami a Japonią, odpadów z którymi nie da się niczego konkretnego zrobić.

Szacuje się, że w dryfującej masie znajduje się około 3,5 mln ton śmieci. W większości są to trudno rozpuszczalne tworzywa sztuczne, które rozpadają się na drobny pył po upływie setek lat. Ten pył właśnie to główne źródło plamy śmieci, która stanowi niechlubny pomnik działalności człowieka. Co gorsza, ma ona znaczący wpływ na zwierzęta żyjące w regionie.

Wpływ na faunę

Pył plastikowy, ale również większe odpady trafiają do sieci troficznej. Blokowanie układu pokarmowego poprzez niesprawne elementy to przyczyna śmierci wielu zwierząt morskich. Narażone na wpływ wielkiej plamy śmieci są również ptaki oraz ssaki. Szacuje się, że na jej skutek rocznie śmierć ponosi około miliona przedstawicieli tej pierwszej grupy oraz stu tysięcy drugiej.

Jeden Komentarz

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × jeden =