Wodomierz, jak każde urządzenie służące do mierzenia zużycia danych mediów, ma swój termin przydatności do użycia. Gdy ten upłynie, mogą pojawić się usterki, albo może dojść do rozkalibrowania precyzyjnego układu pomiarowego. Efektem będzie złe zliczanie zużytej cieczy – zbyt niskie lub zbyt wysokie. Sprawdźmy jak odczytać termin ważności naszego wodomierza, by wiedzieć kiedy przygotować się do jego wymiany na nowy.
Pierwszym co należy zrobić, jest dokładne obejrzenie urządzenia. Zazwyczaj termin wymiany opisany jest na specjalnej naklejce, która znajduje się na spodzie lub na brzegu cylindrycznej obudowy. Nalepki gwarancyjne posiadają hologram, więc łatwo będzie je zlokalizować. Czarnym drukiem powinna być na nich wypisana data, do której dany wodomierz posiada legalizację i można go używać do pomiaru zużycia wody. Zazwyczaj sami nie musimy pilnować terminu wymiany, ponieważ lokalny zakład wodociągowy sam się do nas zgłosi. Gdyby jednak tak nie było, powinniśmy dla własnego dobra wystosować odpowiedni wniosek.
Drugą możliwością oznaczenia terminu ważności wodomierza jest wybicie daty na plombie. By dokonać odczytu, musimy najpierw ową plombę znaleźć. Zazwyczaj znajduje się ona w pobliżu samego licznika i biegnie do niej niewielka stalowa linka, która oplata przyłącze. Ponieważ cyfry wybite na niewielkim krążku ołowianym mogą być trudne do odczytania gołym okiem, pomóżmy sobie szkłem powiększającym. Czasami informacji może być więcej – wszystko zależy do tego, jak rozbudowana była plombownica z datownikiem, której używał pracownik plombujący nasz wodomierz.