Najczęściej spotykane rodzaje przekaźników

Przekaźniki to popularne urządzenia wykorzystywane powszechnie w wielu branżach przemysłowych. Służą przede wszystkim do efektywnego wywoływania zmiany stanu w obwodach – zarówno w zakresie napięcia, jak i natężenia prądu czy temperatury. Dzięki nim możliwe jest sprawne, bezawaryjne działanie innych sprzętów znajdujących się w konkretnym systemie sterowania. Za najbardziej nowoczesne uznawane są przekaźniki miniaturowe Finder, charakteryzujące się kompaktowym rozmiarem, niezawodnością oraz pełnym bezpieczeństwem użytkowania. 

Elementy niezbędne z dużych zakładach, warsztatach i domach prywatnych

Wspomniane we wstępie przekaźniki miniaturowe stanowią zazwyczaj element układów alarmowych, a dodatkowo są stosowane w zaawansowanych aplikacjach automatyki przemysłowej, gdzie pełnią głównie funkcje pośredniczące. Odgrywają istotną role choćby w precyzyjnym sterowaniu oświetleniem. Oprócz nich wyróżniamy również modele stricte instalacyjne, funkcjonujące na zasadzie elektromagnesu zamkniętego w określonej obudowie. Można je często spotkać zwłaszcza w automatyce budynkowej.

Stosunkowo popularne są ponadto przekaźniki czasowe, montowane przeważnie w domach jednorodzinnych lub zakładach produkcyjnych (wentylacja, oświetlenie, instalacja grzewcza itp.). Realizują one takie zadania, jak m.in. opóźnione załączanie lub wyłączanie w ustalonych cyklach czasowych. W przemyśle wykorzystywane są też wersje bistabilne, nazywane inaczej impulsowymi. Pozwalają one na bezproblemowe uruchamianie i wyłączanie światła z dowolnego miejsca w danym budynku. W tej kategorii dużym powodzeniem cieszą się modele 230 V oraz 12 V. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o przekaźnikach bezpieczeństwa, umieszczanych powszechnie w dużych maszynach przemysłowych. W momencie wykrycia zagrożenia zatrzymują cały układ i informują o niebezpieczeństwie.

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 + 18 =