Jakie są rodzaje ekogroszku?

Tegoroczna zima na południu Polski spowodowała, że sprzedaż ekogroszku w Katowicach i miastach aglomeracji śląskiej znacznie wzrosła. Z uwagi na ułatwienie w przewozie, najczęściej sprzedawany jest ekogroszek workowany. Często jednak bywa, że po załadunku paliwa do pieca, efekt w postaci spalania i ogrzania jest odczuwalnie gorszy. A więc, jakie są jego rodzaje i na co należy zwracać uwagę w trakcie zakupu tego paliwa.

Parametry ekogroszku

Jest to stałe paliwo produkowane z węgla kamiennego lub brunatnego przeznaczone do spalania w kotłach. Dobrej jakości ekogroszek cechuje się następującymi parametrami:

– wartość energetyczna do 24 MJ/kg
– granulacja od 5 do 25 mm
– zawartość popiołu poniżej 10 %
– spiekalność RI poniżej 10
– zawartość siarki poniżej 1 %

Wartość energetyczna

W zależności od wartości energetycznej ekogroszku występują następujące jego rodzaje:

a) wysokokaloryczny – droższy, do stosowania w mroźne dni, mało ekonomiczny w przypadku wzrostu temperatury na zewnątrz wydzielający więcej sadzy i dymu

b) niskokaloryczny – tańszy, przeznaczony do ogrzewania w cieplejsze dni. Przy większych mrozach bardzo szybko się spala nie pozwalając na odpowiednie ogrzanie pomieszczenia.

W zależności od sposobu składowania i transportu wyróżniamy:

– ekogroszek luzem, składowany w pryzmach na składowiskach lub w hurtowniach – najczęściej nieco tańszy lecz bez gwarancji jakości;
– ekogroszek pakowany – najczęściej w workach 25 kilogramowych z opisanymi parametrami.

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 + 19 =