Obsługiwania dużego dźwigu jest bardzo odpowiedzialną czynnością. Dlatego konieczne jest, by osoba podejmująca się takiego zadania posiadała odpowiednie przeszkolenie. Dopiero wtedy istnieje możliwość by usiąść za sterami wielkiej maszyny. Na szczęście kurs nie jest trudny, łatwiejszy choćby od zdawania prawa jazdy na pojazdy ciężarowe.
Szkolenie składa się z części teoretycznej i praktycznej, podobnie jak ma to miejsce w przypadku kursu na każdą kategorię prawa jazdy. Początkowy etap zakłada zapoznanie się z budową i funkcjonowaniem maszyny. Dzięki temu możliwe będzie zrozumienie jej zachowania, gdy kursant usiądzie już za sterami. Aby szybko i bez problemu zdać egzamin i wyrobić certyfikat, warto dobrze skupić się nad tą częścią szkolenia Obsługi żurawi nie jest trudna, jeżeli znamy już podstawy i wiemy jakich reakcji spodziewać się po maszynie, a także jakich usterek można się spodziewać.
Jeżeli dobrze opanowaliśmy zasady teoretyczne, to część praktyczna powinna pójść nam już bardzo łatwo. Gdy szkolenie odbywa się za pośrednictwem pracodawcy, to czasami część praktyczna łączy się od razu z samym egzaminem. Zdajemy go w obecności przedstawicieli Urzędu Dozoru Technicznego (UDT), którzy po pozytywnym zaliczeniu testu wystawią nam certyfikat, ważny na terenie kraju oraz całej UE. Później możemy już bez problemu wykonywać pracę jako operator dźwigu, albo wynająć żurawia samojezdnego dla własnych potrzeb, np. wycięcia wysokiego drzewa. Wynajem możliwy jest dzięki różnym firmom, takim jak na przykład Corleonis, z której ofertą można zapoznać się na http://corleonis.pl/.