Jak urządzić przytulną i nowoczesną kuchnię?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wśród wielu pomieszczeń w domu, kuchnia ma zdecydowanie wyjątkowy charakter. Spędzamy tam wiele godzin na gotowaniu, więc musi być ona zorganizowana w jak najbardziej funkcjonalny sposób. Jednocześnie przyjmujemy tam gości oraz rozmawiamy z innymi domownikami, więc przestrzeń powinna również sprawiać przytulne wrażenie. A wraz z rozwojem technologii przybywa w niej coraz to nowszych sprzętów. Należy więc uważać na to, by nie przytłoczyć jej wyposażeniem. W jaki sposób można połączyć te wszystkie kwestie? 

Kolorystyka mebli i dodatek materiałów

Wbrew pozorom, nowoczesny design nie wyklucza wcale osiągnięcia efektu przytulność. W kontekście kuchni zdecydowaną większość wyposażenia stanowią zaawansowane sprzęty, natomiast za charakter wnętrza odpowiadają w dużej mierze elementy umeblowania. Wybór poszczególnych wariantów jest stosunkowo uniwersalny, lecz niebagatelną rolę odgrywa kolorystyka takiego wyposażenia. Warto pomyśleć o wyważonych i raczej ciepłych odcieniach, które niosą dawkę pozytywnej energii oraz sprawią, że w takiej przestrzeni poczujemy się spokojnie oraz bezpiecznie. Można się zdecydować również na białe meble, odpowiednie jeśli utrzymujemy elegancki styl dekoratorski. We współczesnych trendach popularnością cieszą się także liczne przeszklenia, które pozwalają też na optyczne powiększenie pokoju, co jest istotne w kontekście tej strefy domu, która nie imponuje zwykle specjalnym dużym metrażem.

By podtrzymać przytulny charakter kuchni warto wybierać zatem wyposażenie w którym znajduje się drewno w swoim oryginalnym kolorze. Ten naturalny surowiec dobrze komponuje się z wszelkimi barwami oraz szkłem, więc całość na pewno pozostanie spójna, a samo wnętrze wyda nam się po prostu przyjazne. Istotną kwestią jest także umieszczanie w kuchni elementów materiałowych, takich jak serwety czy obrusy. Wpływają one na klimat całego pokoju, a przy okazji mogą się okazać użyteczne, chroniąc różne powierzchnie przed zabrudzeniami. 

Oświetlenie

Nie od dziś wiadomo, że bardzo ważną rolę w kontekście ogólnego charakteru konkretnych pomieszczeń pełni kwestia oświetlenia. W kuchni jest to jeszcze bardziej istotne, gdyż wpływa również na sprawy użytkowe. Wykonujemy tam wiele drobnych prac z wykorzystaniem ostrych narzędzi, więc potrzebna jest spora ilość światła. Współczesne trendy wymagają też by wnętrza były jasne, zarówno z wykorzystaniem naturalnego dostępu do promieni słonecznych, jak i sztucznych źródeł oświetlenia. W tym konkretnym pokoju doskonale sprawdzają się dodatkowe lampy, które można zamontować w miejscach roboczych. Występują one w różnych wariantach, najczęściej ściennych, natomiast ciekawym rozwiązaniem są także elementy oświetleniowe mocowane do mebli kuchennych. Tym samym rozświetlają kluczowe strefy, a przy okazji bardzo efektownie się prezentują.

Dobrym pomysłem jest również nowoczesna roleta rzymska do kuchni, która pełni rolę dekoracyjną i funkcjonalną. Pozwala regulować dostęp naturalnego światła do wnętrza, więc w razie potrzeby można ją całkowicie odsłonić – w takiej sytuacji sprawuje się jako ozdoba okna. Jeśli zdecydujemy się ją całkowicie lub częściowo zasunąć to możemy odgrodzić się od słońca w upalne dni lub po prostu stworzyć w pomieszczeniu efekt półmroku, gdy chcemy dodać tej przestrzeni uroku, podczas rozmowy z przyjaciółmi przy kieliszku wina. 

Dekoracje

Pamiętajmy, że w pomieszczeniu tym mamy wiele współczesnych urządzeń a także nowocześnie wyglądających mebli, więc warto zbilansować nieco cały wystrój. W kontekście dodatków nie trzeba się zatem silić na futurystyczne ozdoby, lecz można sięgnąć po bardziej tradycyjne dekoracje. Świetnie nadają się do tego wszelkie motywy kwiatowe, które dodadzą przy okazji kolorytu. Bardzo klimatyczne są również gadżety takie jak stare młynki do kawy, moździerze czy ręcznie zdobione naczynia. Będą one pasowały na półki czy zawieszone na ścianie, przełamując cały wystrój i sprawiając, że będziemy się tam czuli swobodniej. Sprawdzonym sposobem są także firany do kuchni, które z pewnością dodadzą pomieszczeniu przytulnego charakteru.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak funkcjonalnie urządzić małą kuchnię?
Jak funkcjonalnie urządzić małą kuchnię?
Kuchnia jako przestrzeń typowo użytkowa musi być zorganizowana w maksymalnie funkcjonalny sposób. Nie ma z tym problemu, gdy dysponujemy dużym […]
Protesty i strajki w Polsce – co można, a co jest zabronione?
Protesty i strajki w Polsce – co można, a co jest zabronione?
Protest lub strajk, to najogólniej mówiąc, sposoby zbiorowego wyrażania swojego zdania publicznie. Strajk dotyczy zazwyczaj pracy i polega na zbiorowym […]
Zakup butów w sklepie czy przez internet?
Zakup butów w sklepie czy przez internet?
Zakupy. Temat rzeka. Część ludzi je uwielbia, część na samą myśl o udaniu się do centrum handlowego dostaje palpitacji serca. […]