Jak reagować podczas alarmu przeciwpożarowego?

Pożar jest realnym zagrożeniem życia i zdrowia pracowników przebywających w objętym nim budynku. W części owe ryzyko może być zminimalizowane poprzez sprawnie działające systemy ochrony przeciwpożarowej. Niezwykle ważne jest również jednak prawidłowe, wpajane w trakcie szkoleń PPOŻ zachowanie wszystkich osób znajdujących się zagrożonym budynku. Zatem, jak rozpoznać alarm przeciwpożarowy i jakie w tym momencie podjąć kroki? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w dalszej części naszego artykułu.

Jak rozpoznać alarm przeciwpożarowy?

Alarm przeciwpożarowy jest przewidziany do ogłoszenia bezpośredniego lub też pośredniego ryzyka wystąpienia zagrożenia pożarowego. Zgodnie z rozporządzeniem ministerialnym obejmuje on 5 3-sekundowych dzwonków przedzielonych 1-sekundowymi przerwami. Co warte zaznaczenia, alarm może uruchamiać się automatycznie lub też być włączany manualnie przez pracowników, którzy zauważyli zagrożenia. Ta pierwsza opcja dotyczy zautomatyzowanych systemów PPOŻ – w województwie mazowieckim instalacje przeciwpożarowe Warszawa ma w swojej ofercie między innymi firma Nofire.

Sam system ochrony przeciwpożarowej nie jest w stanie w pełni skutecznie zabezpieczyć budynku przed pożarem. Niezwykle ważne jest również postępowanie pracowników, którzy jako pierwsi zauważyli zagrożenie. Skąd jednak czerpać wiedzę na ten temat i jak wpoić je osobom pracującym w danym budynku. Bardzo pomocne mogą być różnego rodzaju kursy – szkolenia PPOŻ Warszawa ma w swojej ofercie między innymi wspomniana wcześniej firma Nofire.

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × 1 =