Wypełnione mnóstwem skosów, załamań i zakamarków poddasze tworzy niezwykły i wyjątkowy klimat. Jest to przestrzeń, którą można wykorzystać na cele użytkowe, aranżując niebanalną sypialnię lub miejsce do pracy. Trzeba jednak pamiętać, że poddasze należy do wymagających pod względem oświetlenia.
Urządzanie poddasza najlepiej zacząć od rozplanowania przestrzeni użytkowej, uwzględniając przy umieszczenie mebli. Kolejnym krokiem jest oświetlenie, które powinno współgrać przede wszystkim z warunkami architektonicznymi. Istotną kwestią jest także określenie funkcji aranżowanej przestrzeni – inne oświetlenie należy zastosować w sypialni, inne w części przeznaczonej do nauki lub pracy, a jeszcze inne w kuchni lub łazience. Dodatkowym utrudnieniem w przypadku poddasza okazuje się wysoko lub nisko zawieszony sufit.
Na co zatem zwracać uwagę aranżując oświetlenie? Priorytetem jest oświetlenie ogólne. Większość osób kojarzy to rozwiązanie z efektownym żyrandolem lub plafonem – niestety, umieszczenie ich na poddaszu do łatwych nie należy, a efekty mogą okazać się odwrotne do pożądanych. Alternatywą są kinkiety, które umożliwiają optymalne uregulowanie kierunku światłą, zgodnie z indywidualnymi potrzebami użytkowników. Warto także pomyśleć o nowoczesnych lampach ściennych, które doskonale łączą przysłowiowe przyjemne z pożytecznym. Modele wiszące można stosować w przypadku wysokich stropów lub w miejscu, gdzie łączą się dwa skosy.
Bogaty wachlarz dostępnych na rynku propozycji oświetleniowych sprawia, że znalezienie optymalnego rozwiązania nie powinno stanowić problemu. Dostępne są zarówno modele nowoczesne, jak i stylowe – począwszy od retro, poprzez styl skandynawski, a na industrialnym skończywszy. Wiele ciekawych i niebanalnych rozwiązań oświetleniowych można znaleźć na https://skleplamp.pl. Dobrze dobrane oświetlenie pozwala stworzyć piękne i funkcjonalne wnętrze mieszkalno-użytkowe.