Fotowoltaika polega na przetwarzaniu światła słonecznego na energię elektryczną. Są technologią, która jest coraz szerzej wykorzystywana. Ogniwo fotowoltaiczne wykonane jest z materiałów półprzewodnikowych, najczęściej krzemu, a czasem z dodatkiem innych pierwiastków, dzięki czemu pod wpływem światła wytwarza prąd elektryczny.
Ogniwa te są połączone ze sobą w moduły, które mogą być umieszczone na dachach lub ścianach, lub ostatnio zintegrowane z materiałami budowlanymi, takimi jak szklane fasady lub dachówki.
Korzyści wynikające z zastosowania fotowoltaiki obejmują:
Ponad 25% światowej energii elektrycznej pochodzi ze spalania paliw kopalnych, takich jak węgiel, ropa i gaz. W ten sposób powstają duże ilości dwutlenku węgla, który przyczynia się do globalnego ocieplenia. Fotowoltaika nie emituje żadnego CO2 podczas pracy; po prostu przekształca światło słoneczne w energię elektryczną bezpośrednio, nie potrzebując żadnego źródła paliwa.
Problem z odnawialnymi źródłami energii, takimi jak słońce czy wiatr, polega na tym, że nie zapewniają one stałej mocy, w przeciwieństwie do paliw kopalnych, takich jak węgiel czy gaz, które można włączać i wyłączać, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Fotowoltaika może przechowywać energię w akumulatorach do późniejszego wykorzystania w razie potrzeby (choć zazwyczaj nie jest to konieczne).
Jeśli chcesz ją posiadać, to sprawdź koniecznie witrynę: https://columbusenergy.pl/oferta/fotowoltaika-szczecin/.