Co to jest druk wielkoformatowy?

Druk wielkoformatowy to nowoczesna technologia wykorzystywana powszechnie w produkcji różnorodnych form drukowanych – zarówno na papierze, jak i na folii czy innych podłożach. Mowa tutaj o plakatach, tablicach, banerach reklamowych, szyldach, a także wszelkich materiałach przeznaczonych do stojaków, roll-upów oraz billboardów. Jeśli chodzi o druk wielkoformatowy Warszawa jest miastem, w którym działa co najmniej kilka firm gwarantujących jego wykonanie na najwyższym poziomie.

Nowoczesna technologia w służbie reklamy

Jak sama nazwa wskazuje, druk wielkoformatowy jest wykonywany na dużych powierzchniach reklamowych, głównie z użyciem cyfrowej techniki solwentowej albo lateksowej. Ta pierwsza opiera się na wykorzystaniu specjalnego plotera z atramentem bazującym na rozpuszczalnikach organicznych. Urządzenie to jest przystosowane do nanoszenia obrazów, wzorów i grawerunków na podłożach nieprzyczepnych dla atramentów wodnych (np. z tworzywa PVC). Warto zaznaczyć, że powierzchnie pokryte atramentem solwentowym są odporne na promieniowanie UV i nie wymagają laminowania.

Drugą techniką stosowaną w druku wielkoformatowym jest technika lateksowa, w której używa się roztworu kauczuku naturalnego albo syntetycznego w płynnej postaci. Jest to ekologiczna alternatywa dla poprzedniego rodzaju druku, choć kilka razy droższa i przez to trochę rzadziej wykorzystywana. Mimo wszystko jest ceniona ze względu na długą żywotność zadrukowanych materiałów, ich wysoką ostrość oraz szczegółowość, a także całkowitą bezwonność (możliwość zastosowania wewnątrz budynków). Jeśli chodzi o druk plakatów Warszawa jest miejscem, gdzie bez trudu znajdziemy firmę wykonującą go zarówno techniką solwentową, jak i lateksową.

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 − 16 =