Płyty winylowe od paru lat cieszą się sporym zainteresowaniem, a ich sprzedaż nie maleje. Na tej sytuacji skorzystać mogą zwłaszcza osoby, które posiadają kolekcje muzyczne z zespołami obecnie uważanymi za duży trend. Na rynku kolekcjonerskim ceny za niektóre winyle są ogromne, co zachęcić może do poszukiwań tych rzadziej występujących. Co więcej, również i sklepy z płytami winylowymi są aktualnie jedną z lepszych inwestycji, warto też wyróżnić okresowe targi muzyczne, na których możemy wystawić własne stanowisko.
Mimo tego, iż do odtwarzania winyli potrzebujemy gramofonu, nie zniechęca to fanów muzyki, do ich zakupu. W sklepach coraz częściej natrafimy na przeceny lub promocje sprzętu umożliwiającego odsłuchiwanie płyt winylowych w dobrej jakości. Z racji na to, iż winyle nie należą do najtańszych, posiadając mniej dostępne tytuły, będziemy mogli zyskać finansowo, jeśli wystawimy je na aukcji. Szczególnie jeśli te reprezentują sobą dobrą jakość — zarówno pod względem wizualnym, jak i fonicznym. Do najpopularniejszych kolekcji na rodzimym rynku należą polskie winyle z lat 70 i 80, jednakże dużym zainteresowaniem cieszą się również współczesne niezależne zespoły.
Kolekcjonowanie muzyki jest powszechnym zjawiskiem i przynieść nam może spore zyski, jeśli odpowiednio do tego podejdziemy. Zamiast na ilość lepiej jest stawiać na jakość i poszukiwanie płyt o mniejszym rozgłosie lub w wydaniach limitowanych. Dzięki temu w późniejszej ich sprzedaży będziemy mogli wystawić je za wyższą cenę. Standardowe ceny za płyty winylowe kolekcjonerskie wahają się od kilkunastu do kilkuset złotych. Za trudno dostępne materiały z XX wieku możemy zapłacić i więcej.