Głównym zadaniem barier drogowych jest zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom ruchu. Może się to odbywać na różne sposoby. Wynika to z ich zróżnicowanych rozmiarów, kształtów i materiałów. W jaki sposób bariery chronią kierowców oraz pieszych?
Bariery drogowe w wielu przypadkach dają gwarancję, że nie wjedzie się na nieprzepisowy pas ruchu. Ich wersje metalowe są umieszczane na środku autostrad i innych trasach szybkiego ruchu. Kierowca nawet przy największym rozkojarzeniu nie wjedzie wtedy „pod prąd”. Mniej stabilne bariery umieszcza się przy chodnikach, co chroni dodatkowo pieszych. Są one ustawione najczęściej przy zakrętach lub innych miejscach, gdzie istnieje ryzyko przypadkowego wjazdu na krawężnik.
Bariery mogą też chronić pracowników, którzy muszą z wielu powodów znajdować się na drodze. Mogą oni akurat wylewać asfalt lub pracować pod ziemią w studzience. Takie osoby z pewnością są mocno narażone na przypadkowe zderzenie. Dzięki barierkom kierowcy wzmagają swoją czujność i wypatrują ewentualnych niebezpieczeństw. Bariery pomagają też odgrodzić tymczasowe dziury na drogach lub sprzęt, który musi znajdować się na jezdni.