Skąd czerpać środki na nowe inwestycje w firmie?

Kredyty bankowe i fundusze unijne

Najprostszym sposobem na pozyskanie środków na rozwój własnej firmy jest skorzystanie z kredytu bankowego. Jeszcze do niedawna banki niechętnie decydowały się na sfinansowanie inwestycji przedsiębiorców, zwłaszcza tych początkujących. Obecnie sytuacja uległa zmianie i na rynku usług finansowych można znaleźć ciekawe produkty. Największą popularnością cieszą się kredyty hipoteczne, zabezpieczone majątkiem firmy.

W poszukiwaniu środków finansowych potrzebnych do rozwoju przedsiębiorstwa warto przyjrzeć się bliżej funduszom unijnym. Pozyskiwanie dotacji to często najtańszy sposób na uzyskanie niezbędnego kapitału. Co ważne, w niektórych przypadkach dotacji nie trzeba oddawać. Środki z funduszy unijnych najłatwiej pozyskać na realizację innowacyjnych lub ekologicznych projektów. 

Inne sposoby finansowania inwestycji

Wielu przedsiębiorców rezygnuje ze starania się o unijne pieniądze ze względów formalnych. Warto wiedzieć, że istnieją firmy, które pomagają małym przedsiębiorstwom w pisaniu wniosków. O zaletach takiego rozwiązania można przeczytać na https://sasadvisors.pl/pisanie-wnioskow-unijnych/. Dzięki ich wsparciu i doświadczeniu łatwiej przebrnąć przez unijną biurokrację i zdobyć potrzebne środki finansowe. Przedsiębiorcy, którzy nie chcą lub nie mogą skorzystać z funduszy europejskich, mogą czerpać środki na inwestycje z innych źródeł.

W przypadku podmiotów o ugruntowanej pozycji na rynku działających w formie spółki akcyjnej najprostszym rozwiązaniem jest wypuszczenie pakietu akcji lub obligacji. Jeśli inwestorzy uznają, że inwestycja ma sens, kupią akcje, dostarczając w ten sposób kapitału potrzebnego do jej realizacji. W przypadku obligacji zasada działania jest nieco inna. Nabywcom tych oprocentowanych papierów dłużnych zależy jedynie na zarobku, dlatego nie interesuje ich kierunek rozwoju firmy i zwracają uwagę głównie na jej wypłacalność.

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 × 2 =