Bagażnik dachowy stanowi doskonałe rozwiązanie umożliwiające powiększenie przestrzeni ładunkowej auta. Aktualnie na rynku można znaleźć szeroki wybór boxów dachowych i bagażników. Coraz częściej stają się one koniecznym elementem wyposażenia naszego samochodu. Wyjeżdżając na wakacje, chcesz zabrać ze sobą kajak, łódkę czy rower? Da się to zrobić, nawet wtedy, gdy nasz samochód dysponuje małym bagażnikiem. Do tego celu należy jedynie zaopatrzyć się w relingi dachowe.
Nie we wszystkich przypadkach są one bezwzględnie potrzebne. Istnieją bagażniki niewymagające tych elementów do montażu. Jednak do zalet relingów należy fakt, że znacząco polepszają one estetykę bagażnika dachowego, a także ułatwiają jego montaż. Warto zatem pomyśleć nad wyposażeniem w nie samochodu. Koszty całego przedsięwzięcia zależą od modelu i tego, czy posiada ono fabryczne otwory do montażu, czy nie.
Do poprawnego przewożenia ładunków i użytkowania bagażników dachowych konieczna jest znajomość przepisów. Ciężar przewożonego ładunku musi mieścić się w granicach dopuszczalnej masy całkowitej lub ładowności pojazdu. Przewożony sprzęt nie może ograniczać widoczności, powodować trudności w kierowaniu, zasłaniać świateł i tablicy rejestracyjnej. Do naszych obowiązków należy prawidłowe unieruchomienie i zabezpieczenie ładunku. Bagaż może wystawać poza obrys pojazdu, jednak maksymalna szerokość pojazdu wraz z ładunkiem to 2,55 metra. Maksymalna długość ładunku wystającego z tyłu to 2 metry, a z przodu 50 centymetrów od przedniej płaszczyzny auta i 1,5 metra od fotela kierowcy. W zależności od strony, z której wystaje ładunek, powinniśmy oznaczyć go chorągiewką pomarańczową lub dwoma białymi i czerwonymi pasami. W przypadku niestosowania się do przepisów policjant może nas obdarować prezentem w formie wysokiego mandatu.