Pellet – zalety i zastosowanie

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wybierając odpowiednie ogrzewanie domu, trzeba wiedzieć, że dużą rolę odgrywają jego comiesięczne koszty. Rosnące nieustannie ceny gazu sprawiają, że coraz częściej sięgamy po inne alternatywy. Dobrym rozwiązaniem może okazać się pellet drzewny, który jest nie tylko relatywnie tani, ale przede wszystkim bezpieczny dla domowników i środowiska.

Mieszkańcy Europy Zachodniej wykorzystują go do ogrzewania swoich domów od bardzo dawna. Czym jest pellet i dlaczego warto ogrzewać nim własne mieszkania?

Ogrzewanie granulkami drzewnymi

Pellet to rodzaj paliwa dostępnego w postaci małych granulek (standardowo 6-8 mm średnicy). Wytwarza się go z odpadów biodegradalnych, przede wszystkim resztek drzewnych (trocin), które nie zawierają żadnych trujących i szkodliwych dodatków. Jest to paliwo wysokokaloryczne, co w połączeniu z niską emisją spalin sprawia, że zalicza się go do jednego z najbardziej ekonomicznych i ekologicznych rodzajów opału.

Podczas spalania wytwarza niewielką ilość dwutlenku węgla co przekłada się na znikome ilości popiołu oraz brak nieprzyjemnego zapachu. Jego walorem jest także cena. Szacuje się, że 2,2 kg pelletu odpowiada 1 litrowi oleju opałowego. Ponadto jest to niezwykle wygodne rozwiązanie. Najczęściej pakuje się go w worki o wadze 10 lub 20 kilogramowej co pozwala na jego łatwy transport i przechowywanie.

Jednym z największych minusów używania pelettu to fakt, iż spala się go wyłącznie w przeznaczonych do tego kotłach. Niemniej ta inwestycja szybko się zwraca. Kotły najnowszej generacji pozwalają na zdalne sterowanie za pośrednictwem telefonu lub komputera, dzięki możemy zadbać o odpowiednią temperaturę domu podczas naszej nieobecności.

Artykuł przygotowany we współpracy z Sambudrol.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Plomba zabezpieczająca jako skuteczna ochrona mienia
Plomba zabezpieczająca jako skuteczna ochrona mienia
Plomba zabezpieczająca jako skuteczna ochrona mienia. Nasz personel pomoże Ci w Twoich potrzebach związanych z bezpieczeństwem i odpowie na Twoje […]
O czym należy pamiętać przed wyjazdem na Białoruś?
O czym należy pamiętać przed wyjazdem na Białoruś?
Jeśli poszukujemy niebanalnego miejsca na wakacje, Białoruś na pewno spełni nasze oczekiwania. Wspaniale zachowane, postsowieckie miasta, w których nadal stoją […]
O których witaminach warto pamiętać przy tworzeniu jadłospisu
O których witaminach warto pamiętać przy tworzeniu jadłospisu
Tworzenie codziennego jadłospisu wydaje się być dość prostym zadaniem. Jednak jeśli chcemy, aby dania były zdrowe, urozmaicone i smaczne, a […]