Optyk – jakie badania wykonuje?

Optyk to specjalista, który przeprowadza badania wzroku i struktur oka oraz określa, czy pacjent potrzebuje okularów do korekcji wzroku. Optyk wykonuje badania struktury oka, m.in. sprawdza kształt jego rogówki, grubość, krzywiznę i reakcje źrenic; sprawdza także odruchy czerwienne w obu oczach oraz określa stopień krótkowzroczności lub hipermetropii (wady wzroku). Optyk sprawdza również Twoją zdolność do postrzegania kolorów.

Optyk wykonuje szereg badań, między innymi:

Badanie przesiewowe wzroku

Optometrysta lub okulista przeprowadzi przesiewowe badanie wzroku, aby określić ostrość widzenia Twojego dziecka, czyli zdolność widzenia na różne odległości. Lekarz może również wykorzystać to badanie do sprawdzenia nieprawidłowości w funkcjonowaniu oczu, takich jak amblyopia (lub „leniwe oko”), zez (nieprawidłowe ustawienie oczu), a nawet astygmatyzm.

Badanie oftalmoskopowe

Oftalmoskop (instrument używany do badania wnętrza oka) pozwala optometryście lub okuliście zobaczyć wnętrze oczu w powiększeniu. To pomaga mu lub jej zidentyfikować wszelkie problemy z siatkówką, nerwem wzrokowym i innymi strukturami wewnątrz oczu, które mogą wpływać na widzenie.

Test odruchu źrenicznego (PLR) 

Lekarz będzie świecić jasnym światłem do każdego oka i obserwować, jak dobrze reagujesz poprzez zwężenie (lub rozszerzenie) źrenic w odpowiedzi na bodziec świetlny. Zazwyczaj można zobaczyć ten test wykonywany w telewizji, gdy optometrysta diagnozuje pacjentów z zaćmą.

Jeśli chcesz zbadać wzrok, to dobry optyk w Poznaniu, jest miastem, w którym znajdziesz wielu specjalistów.

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 2 =