Psychiatria jest jedną ze specjalizacji medycznych, która zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób psychicznych i wszelkiego rodzaju zaburzeń. Specjalistyczna pomoc jest niezbędna w przypadku wielu problemów, takich jak zmiany nastroju, ciągłe poczucie samotności, izolowanie się od społeczeństwa, przygnębienie, poczucie bezsensu życia. Leczeniem jakich chorób zajmuje się psychiatra i kiedy należy się do niego zgłosić?
Psychiatria to dziedzina zajmująca się zaburzeniami w obrębie psychiki pacjenta. Dotyczą one przede wszystkim uczuć, emocji, myśli, doświadczonych przeżyć itd. Choć często choroby psychiczne mogą nie dawać wyraźnych, łatwo zauważalnych objawów, to zdarza się, że stają się przyczyną innych schorzeń – alkoholizmu, miażdżycy, dolegliwości żołądkowych, osłabienia i utraty energii. W szczególnie trudnych przypadkach zaburzeń psychicznych niezbędne okazuje się leczenie farmakologiczne, które zleca lekarz psychiatra.
Poradnia psychiatryczna to odpowiednie miejsce, do którego warto się zgłosić w przypadku, kiedy regularnie towarzyszy nam dyskomfort psychiczny, obserwujemy nagłe zmiany nastroju, dostrzegamy, że staliśmy się bardziej nerwowi i rozdrażnieni, borykamy się różnymi uzależnieniami i lękami, oraz kiedy często odczuwamy smutek i przygnębienie. A jakie choroby leczą psychiatrzy? Przyjrzyjmy się bliżej przykładowym dolegliwościom, w których może nam pomóc ten specjalista:
– depresja,
– nerwica i stany lękowe,
– schizofrenia,
– zaburzenia odżywiania: anoreksja i bulimia,
– zaburzenia psychotyczne tj. urojenia, omamy, halucynacje, zmienność nastrojów,
– uzależnienia,
– zaburzenia osobowości,
– zespół stresu pourazowego,
– zaburzenia emocjonalne, myśli i skłonności samobójcze.