Kotłownia jest miejscem, w którym znajduje się kocioł ogrzewający dom. W przypadku ogrzewania gazowego nie ma konieczności posiadania osobnej kotłowni. Jeśli jednak dom jest ogrzewany węglem, drewnem czy ekogroszkiem, należy posiadać osobne pomieszczenie. O tym, jak może wyglądać kotłownia, przekonamy się zaglądając na stronę http://www.hmi.info.pl/oferta/twoja-kotlownia/.
Kotłownia powinna spełniać wymagania kotła, który jest w niej zainstalowany. Kotły o niewielkiej mocy, czyli do 30 kW, mogą być montowane w pomieszczeniach, w których stale nie przebywają ludzie. Może być to choćby łazienka. Kotły o mocy powyżej 30 kW muszą być instalowane w pomieszczeniach technicznych, które są osobno wydzielone. Zwykle kotłownie zlokalizowane są w piwnicy lub na parterze budynku, skąd rozprowadzana jest cała instalacja. Powierzchnia kotłowni przy piecach z zamkniętą komorą spalania powinna wynosić 6,5 m3, a dla urządzeń pobierających powietrze do spalania z pomieszczenia – 8 m3. W modernizowanych budynkach kotłownia powinna mieć 1,9 metra wysokości, natomiast w nowych domach minimum 2,20 metra.
Nie każdy wie, w jaki sposób budować kotłownię, by spełniała ona wymagania budowlane i była adekwatna do typu kotła. Warto skorzystać z usług wyspecjalizowanej firmy, która zajmie się stworzeniem kotłowni, np. takiej jak http://www.hmi.info.pl/. Dzięki temu można mieć pewność wysokiej jakości wykonanej pracy, a także pełnego bezpieczeństwa użytkowania kotłowni.