Jodła kaukaska, zwana też normandzką, to bardzo popularne iglaste drzewo ozdobne, którą często gości w naszych ogrodach, a także parkach miejskich. Pochodzi ono z Azji, a dokładnie z gór Kaukazu i rejonu północnej Turcji. Atrakcyjność tego gatunku wynika przede wszystkim z gęstego, ciemnozielonego i błyszczącego igliwia oraz stosunkowo niewielkich rozmiarów (w naszych warunkach klimatycznych osiąga wysokość do 10 m). Jeśli jesteśmy zainteresowani jego zakupem, koniecznie zapoznajmy się z ofertą tej konkretnej plantacji: https://www.choinki.com/.
Jodły kaukaskie nie są drzewami łatwymi w uprawie, trzeba bowiem koniecznie stosować się do konkretnych zasad. Podstawą jest zapewnienie im odpowiedniej wilgotności, co można uzyskać poprzez posadzenie w pobliżu stawu albo oczka wodnego. Kolejnym istotnym wymaganiem jest właściwe podłoże – gleba musi być żyzna, posiadać gliniastą strukturę i mieć odczyn pH kwaśny, ewentualnie lekko kwaśny. To tak naprawdę jedyna gwarancja prawidłowego wzrostu jodły. Jeśli chodzi o stanowisko, to zaleca się posadzenie drzewa w miejscu wystarczająco nasłonecznionym, ponieważ preferuje ono ciepło.
Źle natomiast znosi suszę, spadki temperatury oraz zimne i suche powietrze, dlatego koniecznie powinno być zlokalizowane w zacisznym miejscu (np. osłoniętym z dwóch stron). W upalne i bezdeszczowe lata należy je dodatkowo regularnie nawadniać i zamgławiać. Co istotne, jodła kaukaska nie potrzebuje cięcia ani innych skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Czasami jest jednak atakowana przez szkodnika zwanego obiałką kaukaską – wówczas zalecane jest zastosowanie odpowiedniego preparatu chemicznego w celu zwalczenia intruza.