Wózek widłowy to pojazd powszechnie używany m.in. w magazynach, centrach logistycznych, supermarketach oraz zakładach przemysłowych i produkcyjnych. Wydatek związany z nabyciem tej maszyny nie jest jedyną inwestycją, jaką należy poczynić, aby móc w pełni z niej korzystać. Trzeba się również liczyć z całkiem sporymi kosztami wynikającymi bezpośrednio z utrzymania, konserwacji, serwisowania i naprawy sprzętu. Nie można ponadto zapomnieć o regularnych przeglądach wózków widłowych.
Koszty związane z utrzymaniem wózka widłowego rozkładają się na kilka istotnych obszarów. Najważniejszym jest obsługa pozakupowa, polegająca na dbałości o idealny stan techniczny urządzenia. W tym kontekście największe znaczenie mają regularne, okresowe przeglądy techniczne, naprawy i czynności typowo serwisowe. Do tego dochodzą opłaty za legislację w Urzędzie Dozoru Technicznego i wydatki na paliwo, gaz albo prąd (w zależności od rodzaju posiadanej maszyny).
Mimo że każdy producent stara się, aby były to pojazdy jak najmniej awaryjne, czasami zdarzają się w nich konkretne usterki – dotyczą one np. układu napędowego, silnika, opon i oprzyrządowania. W tym przypadku decydujący wpływ na ostateczny koszt naprawy ma oczywiście skala uszkodzeń i cena części zamiennych. Musimy też wziąć pod uwagę fakt, że likwidacji szkody może dokonać wyłącznie specjalista ze stosownymi uprawnieniami. Jeśli z kolei chodzi o konserwację, to zapłacimy za nią co najmniej kilkaset złotych. Badanie okresowe lub doraźne to natomiast wydatek w granicach od 150 do nawet 1000 zł – zależnie od parametrów wózka. Aby mieć pewność, że dany sprzęt posłuży bezwaryjnie dłużej, najlepiej kupować pojazdy u sprawdzonych producentów wózków widłowych.