Samochody ciężarowe codziennie przemierzają setki kilometrów z ogromnym ładunkiem. Tak intensywna eksploatacja powoduje, że niektóre z ich części szybko się zużywają. Jakie są to elementy? Jak można temu zapobiegać? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
Elementami samochodów ciężarowych, które szybko się zużywają, są z pewnością opony. Nic w tym dziwnego, gdyż na ich trwałość ma wpływ m.in. sposób eksploatacji. Obciążenie wielkim ładunkiem nie pozostaje obojętne na ich kondycję. O ich żywotności decyduje również styl jazdy kierowcy, nagłe przyspieszanie i hamowanie czy też ostre wchodzenie w zakręty nie pozostaje obojętne. Nie bez znaczenia są także przejechane kilometry, gdyż według specjalistów, opony należy wymienić po przejechaniu ich od 150 do 220 tysięcy.
Kolejne części TIR, czyli ciężarówek, które należy dość często wymieniać to żarówki. Są one niezbędne do tego, by pojazd był dobrze widoczny na drodze. W wyniku ciągłego użycia, szybko się zużywają, a wtedy konieczna jest ich wymiana. Dla bezpieczeństwa jazdy bardzo ważny jest także sprawny układ hamulcowy. Szczególną uwagę należy zwrócić na tarcze oraz klocki hamulcowe. Dobrym momentem na ich sprawdzenie mogą być badania okresowe. Przyjmuje się, że przednie klocki wymagają wymiany po 30-40 tysiącach kilometrów, z kolei tylne – po ok. 50 tysiącach. Z kolei tarcze posiadają dwukrotnie większą żywotność. W związku z dużą ilością przejechanych kilometrów, w samochodach ciężarowych konieczne jest regularne kontrolowanie stanu układu hamulcowego.