Jak zachęcić dzieci do zabawy na świeżym powietrzu podczas szkolnej przerwy?

Kilkanaście lat temu zabawa na świeżym powietrzu była główną rozrywką dorastających maluchów. Współcześnie, ze względu na wiele innych alternatyw (w tym, w szczególności urządzeń elektronicznych), spora grupa dzieci rezygnuje z podwórkowych zabaw ze znajomymi. Trzeba jednak zaznaczyć, iż na rynku pojawia się coraz więcej gier i produktów, które zachęcić mają młodych do korzystania z walorów natury. Jaki jest to asortyment i dlaczego w ogóle spędzać czas wolny na świeżym powietrzu?

Ruch to zdrowie i energia

Aktywność na świeżym powietrzu, nawet ta kilkuminutowa (podczas szkolnej przerwy), jest w stanie zauważalnie poprawić nasze samopoczucie psychiczne oraz fizyczne. Gry i zabawy na podwórku wpływają jednocześnie bardzo dobrze na poprawę rozwoju dziecka. Wiele szkół zachęca uczniów do wybierania aktywności zewnętrznej pomiędzy lekcjami, zamiast przesiadywania na korytarzach. Jednocześnie, placówki te częstokroć nie posiadają właściwego zaplecza, aby dziecko do wyjścia na zewnątrz zachęcić.

Poza boiskami, placami zabaw i zielonymi przestrzeniami wypoczynkowymi, warto zainteresować się kategorią tak zwanych gier aktywnych. Te poprzez swoje zasady działania wymagają na uczestnikach zmiany położenia, przemieszczanie się i ruch. Przykładem może być tutaj gra labirynt, edukacyjno-rozrywkowa przygoda polegająca na poszukiwaniach w czeluściach labiryntu tajemniczych istot.

Poza tym, świetną motywację dla dorastającego dziecka stanowić mogą pochwały i nagrody. Za określone działania uczniowi przyznawane są naklejki, które ten wkleić może do zeszytu, przykleić na plecak czy na kurtkę. Szkolne naklejki używane są w coraz większej ilości szkół – model ten, choć niedrogi w zakupie, sprawdza się znakomicie. Zmotywowani uczniowie chętniej wychodzą na dwór i podejmują kolejne wyzwania.

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem − siedem =