Jak radzić sobie z kryzysem w małżeństwie?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele małżeństw przeżywa chwilowe lub długotrwałe trudności, wynikające m.in. z braku zrozumienia, szwankującej komunikacji, zdrady jednego z partnerów czy problemów z nadużywaniem alkoholu. Załamanie relacji może nawet skutkować rozwodem lub rozstaniem, dlatego warto podjąć próbę przezwyciężenia kryzysu. Jeśli się postaramy, to może on nawet zostać twórczo wykorzystany i scementować nasze małżeństwo. W niniejszym artykule zostaną przedstawione przykładowe recepty na poradzenie sobie z problemami w związku.

Naucz się mówić o uczuciach – to podstawa udanego związku

Kryzysy zdarzają się nawet w najlepszym małżeństwach, dlatego trzeba je traktować jako normalną część wspólnego życia. Należy być jednak przygotowanym na to, że któregoś dnia relacja może wymagać naprawy. Pierwszym krokiem do jej uzdrowienia jest ustalenie wszelkich przyczyn choroby – dzięki temu bowiem łatwiej ją zwalczymy. Dopiero później można przystąpić do wdrażania w życie konkretnych rozwiązań.

Recept jest wiele, ale najskuteczniejsze jest zazwyczaj wspólne pochylenie się nad źródłem problemu. Liczy się tutaj zrozumienie jego podstaw, a przede wszystkim oddzielenie emocji od celu, jaki nam przyświeca. Jeśli partnerzy szczerze ze sobą porozmawiają, nie oceniając się nawzajem, istnieje spora szansa na wyjście z kryzysu.

Duże znaczenie ma również zmiana zachowań, polegająca na porzuceniu tych, które wprowadzają do małżeństwa chaos i destrukcję. Postarajmy się natomiast wytworzyć atmosferę ciepła i miłości poprzez codzienne, bardzo drobne gesty. Gdy obie strony nie potrafią jednak samodzielnie się porozumieć, pozostaje ostatnia deska ratunku z postaci terapii dla par, podczas której małżonkowie wspólnie przepracowują wszelkie problemy pod okiem doświadczonego psychoterapeuty. Warto odwiedzać zwłaszcza poradnie małżeńskie w Warszawie, ponieważ pracują tam najwybitniejsi specjaliści w kraju. Z przykładem takiej terapii można zapoznać się na https://www.centrum-ja.com.pl/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Dlaczego motocykle się psują?
Dlaczego motocykle się psują?
Motocykle są pojazdami, które w trakcie codziennej eksploatacji mogą ulegać większym lub mniejszym uszkodzeniom. Część z nich wynika z wad […]
Jak utrwalić ważne wydarzenia?
Jak utrwalić ważne wydarzenia?
Są takie wydarzenia, które przeżywamy tylko raz w życiu. Z pewnością zalicza się do nich wesele. Pragniemy więc, by każdy […]
Gadżety, które zdobią i chronią smartfon
Gadżety, które zdobią i chronią smartfon
Smartfon jest jednym z tych urządzeń, które są najbliższe naszemu sercu. W końcu mamy go cały czas przy sobie i […]