Wiedza o ochronie pożarowej nie jest wykorzystywana często, ale może uratować komuś życie. Dlatego każdy zakład przed dopuszczeniem pracownika do pracy upewnia się, że ma on ważne szkolenia w tym zakresie albo samodzielnie je przeprowadza. Bez nich nie można zagwarantować nikomu bezpieczeństwa. Poza szkoleniami warto też od czasu do czasu sprawdzać dokumentację PPOŻ., rozmieszczenie pomocy w budynku oraz przeprowadzać próbne ewakuacje. To wszystko po to, żeby pracownicy czuli się pewnie i nie wpadali w panikę w wypadku pożaru.
Podstawowym źródłem wiedzy o zachowaniu podczas pożaru są szkolenia, które każdy zakład pracy musi cyklicznie przeprowadzać. W trakcie ich trwania mówi się nie tylko o tym, jak zachować się w wypadku wybuchu ognia, ale także jakich sprzętów używać, żeby go ugasić czy jak przemieszczać się po budynku, żeby zagwarantować sobie bezpieczeństwo. Poza szkoleniami trzeba jednak dowiedzieć się jeszcze o kilku rzeczach.
W każdym zakładzie pracy muszą znaleźć się odpowiednie środki zabezpieczające, które montują profesjonalne firmy, takie jak m.in. https://www.nofire.pl/. Każdy pracownik powinien na własną rękę zapoznać się z ich ułożeniem oraz przejrzeć aktualne drogi ewakuacyjne. Do tego pracodawca powinien cyklicznie przeprowadzać próby ewakuacji, żeby zapoznać z nimi pracowników i powiedzieć im, w jaki sposób mają się przemieszczać, żeby zabrać o życie swoje i kolegów z pracy. Jeśli w zakładzie jest podwyższone ryzyko dojścia do pożaru, trzeba takie środki wprowadzać często i regularnie.