Osobista elektrownia słoneczna to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie tylko chcą zaoszczędzić znaczną ilość pieniędzy, lecz także wnieść swój wkład do ochrony środowiska na świecie. Choć inwestycja w fotowoltaikę zwróci się z nawiązką w ciągu kilku lat, to początkowo wymaga dość dużego wkładu własnego. W jaki sposób podejść do instalacji paneli fotowoltaicznych, aby była ona najmniej bolesna dla portfela?
Zastosowanie w domu paneli fotowoltaicznych pozwala na obniżenie kosztów zużycia energii elektrycznej o co najmniej 10%. W dłuższej perspektywie oznacza to znaczącą korzyść finansową. Samo zainstalowanie paneli słonecznych oznacza inwestycję, na którą nie każdego stać. Z tego powodu pomocną dłoń wyciągają do osób zainteresowanych Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz poszczególne gminy. Liczni mieszkańcy terenów przemysłowych i poprzemysłowych starają się o dofinansowanie do paneli słonecznych Śląsk na przykład jest regionem, w którym działania te są szczególnie istotne.
Na terenie województwa śląskiego można starać się o dofinansowanie w ramach takich programów jak Program “Mój Prąd”, “Energia Plus” oraz Program “Czyste Powietrze”. Dla samorządów śląskich miast niezwykle ważne jest dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych Śląsk bowiem to tereny wciąż przodujące w emisji dwutlenku węgla i zanieczyszczeń. W związku z tym gminy często oferują pomoc finansową w zakresie korzystania z odnawialnych źródeł energii. Wysokość dofinansowania jest zależna od rodzaju wybranego programu oraz od tego, czy stanowi on pożyczkę, czy też pokrywa bezzwrotnie część kosztów.